Yüz felci ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Erken dönemde egzersizlere başlanılması çok önemlidir. Mutlaka fizik tedavi uzmanının fikri alınarak egzersizler önerilir. Yani nörolog – fizik tedavi uzmanı – KBB ortak hareket edebilir. Bu egzersizler kaşın kaldırılması, gözün sıkılması, ıslık çalınması, balon şişirme, sakız çiğneme gibi egzersizler düzenli bir şekilde gün içinde yapılmalıdır. Ağrı varsa aspirin, ibuprofen, asetiminofen gibi ilaçlar (doktora danışılarak) alınabilir ve ağrıyı hafifte olsa geçirebilir. Viral bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa antiviraller kullanılabilir. Akunpunktur yapılabilir ve biofeedback eğitimi alınabilir.

Yüz felcinde ilk sekiz hafta içinde en hızlı düzelme bekleniliyor ama düzelme süreci altı aya kadar uzamaktadır.  Altı ay sonrasında tam düzelme olmayan hastalarda bir daha değerlendirilip, gerekirse KBB den konsültasyon istenilip cerrahi gerekli mi değil mi diye karar verilir.

Evet, yüz felci geçer. Fakat geçmeyen durumları da mevcuttur. Erken dönemde doktorla birlikte hareket edilirse ve fizik tedavi egzersizlerine erkenden başlanılması yüz felcini geçirtir.

Evet, yüz felci tekrarlayabilir. Çünkü kişi tekrardan bir travma, enfeksiyon, cerrahi işlem geçirip yüz sinirinin harabiyetine sebep olabilir. 

Yani aynı risk faktörleri devam ettiği sürece yüz felci tekrarlayabilir. %5 ile %15 civarındadır. Altta yatan hastalıklardandır.

Tüm sıvıları pipetle iç ve ağız kaslarını güçlendir. Hasta burnunu kuvvetlice çekmeli ve burun deliklerini genişletmelidir. Burun çevresi kaslarını çalıştırır. Hasta dudaklarını büzüp sıkıştırmalıdır. Hasta ıslık çalmalıdır. Havayı dudaklarıyla hapsederek yanakları şişirmelidir. Hasta dişlerini göstermeden Mona Lisa gibi gülmelidir. Hasta ağız köşelerini yukarı çekmelidir.

Üst dudak ve üst yanak masajı parmak uçlarıyla yapılabilir. Aynı şeyi alt dudak alt yanak için de yapmalıdır. Parmaklarla kaşları yukarı aşağı hareket ettirmelidirler. Göz çevresine ve göz altına parmak uçlarıyla masaj yapılmalıdır. Hasta gözlerini kocaman açmalıdır. Hasta kızgın bakabilir bu da kaşları çatıp aşağı indirmesini sağlar. Yüzü sıkıp germe egzersizleri yapılabilir.

Evet, yüz felci kalıcı olabilir. Erkenden tedaviye başlanılmazsa, soğuğa maruziyet devam ederse, egzersiz yapılmazsa, cerrahi işlem gerektiren durumlar yapılmıyorsa yüz felci kalıcı hasarlara yol açabilir.

Yüze gelen sinirin zedelenmesiyle meydana gelir. Yüzde kaslarda hareket kaybı vardır. Bu yüze gelen sinirin zedelenmesi ise: Travmadan kaynaklanabilir, geçirilen cerrahi işlem sonrası sinire zarar vermekten kaynaklanabilir ya da viral bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanabilir. Gözde tam kapatamama durumu vardır. Yutma problemleri, ağrı, tat alma yeteneğinde azalma, ağız ve ağız kenarının diğer tarafa kayması gibi durumlar görülür.

Yüz felci ile İlgili Makeleler

Yüz Felci

İkinci ismi Bell'in felci olan yüz felci, yüz kaslarındaki zayıflık olup tedavisinde, fizik ve ilaç tedavi yöntemleri uygulanır.

makaleyi incele
0