Yumurtalıkların Yavaş Çalışması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yumurta tembelliği genel olarak kendisini düzensiz regl kanamaları ile belli etmektedir. Özellikle regl tarihinin uzun süre gecikmesi ya da ay içerisinde 2 defa kanamanın olması gibi durumlar regl düzensizliğini işaret etmektedir. Bunun yanı sıra yumurta tembelliğinde karın ağrısı ve sancısı ya da düzensiz genital bölge kıllanmaları da görülmektedir.

Yumurta tembelliği kadınlarda hamile kalmayı engelleyebilmekte ya da zorlaştırabilmektedir. Bu nedenle yumurta tembelliği olan kişiler öncelikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile gerekli görüşme ve tedaviyi sürdürerek hamile kalma şansını artırmalıdır. Gerekli tedavi uygulandıktan sonra kadınların hamile kalma olasılığı da yükselmektedir. Bunların dışında yumurta tembelliği olup tedavisiz hamile kalanlar da bulunmaktadır. Ancak bunun düşük ihtimal olduğu unutulmamalıdır.

Yumurta tembelliği için öncelikle sigara ve stresten uzak durmak gerekir. Sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenmek çok önemlidir. Gün içerisinde tüketilen su miktarına dikkat edilmeli ve en az 2 litre su tüketilmelidir. Eğer ilaçlı tedavi başlanmış ise ilaçların doğru kullanımına dikkat edilmeli ve tedavi sonuna kadar gidilmelidir.

Yumurta tembelliği genel olarak hormonlardan kaynaklıdır. Hormonları etkileyen faktörler ise çok fazladır. Başta sigara tüketimi olmak üzere, stres, sağlıksız beslenme, meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmeme gibi durumlar hormonlar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu da yumurta tembelliğini tetiklemekte ve dolayısıyla hamile kalmayı da zorlaştırmaktadır.

Kadınlar yumurta tembelliği tanısı konulduktan hemen sonra tedaviye başlamalıdır. Tedavi hormon uyarıcı yönde olduğu için çok hızlı bir geri dönüş beklenmemelidir. Yaklaşık 6 ile 8 ay kadar süren yumurta tembelliği tedavisi sonrasında genel olarak regl kanamaları düzene girmekte ve hamile kalma ihtimali de yükselmektedir. Bu süre içerisinde sabırlı olmak ve tedaviyi yarıda kesmemek oldukça önemlidir.

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması ile İlgili Makeleler

Yumurtalıkların Yavaş Çalışması

Yumurta tembelliği, kadınların yumurtalıklarında meydana gelen bir fonksiyon bozukluğudur. Yumurtlama uyarıcı ilaç, doğum kontrol hapı, adet düzenleyici ve yumurtlama uyarıcı iğne gibi tedaviler bulunmaktadır.

makaleyi incele