Yumurtalık kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yumurtalık kanseri teşhisi Pelvik bölge ve genital bölge muayeneleri, görüntüleme teknikleri, kan testleri ve cerrahi müdahale ile yapılmaktadır.

Pelvik bölge ve genital bölge muayenelerinde dışardan gözlem yapıldıktan sonra vajina içerisine bir cihaz (spekulum) yerleştirilerek yapılmaktadır.

Görüntüleme yöntemleri, karın bölgesi ve Pelvik bölgenin ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi ile taranması gibi yöntemlerdir. Bu görüntüleme yöntemleri ile yumurtalıkların boyutları, şekilleri ve yapısı incelenir.

Kan testleri, yumurtalık kanserinden sorumlu hücrelerin yüzeyinde protein CA-125 bulunmaktadır. Kan testleri ile bu proteinin oranı saptanmaya çalışılmaktadır. Fakat bu değer birçok nedenden (akciğer kanseri, pankreas kanseri, meme kanseri gibi) dolayı yine artış gösterebilir ve bu nedenle sadece yumurtalık kanseri teşhisinde kullanılmaz. Normal bir bireyde CA-125 değerinin üst sınırı 35 IU/mL'dir.

Cerrahi müdahale, kanser şüphesinin doğrulanması için minimal bir cerrahi operasyon ile bir doku numunesi ve sıvı örneği almak amacı ile uygulanmaktadır.

Bu yöntemlerin bir araya getirilmesi ile yumurtalık (over) kanseri teşhisi koyulmaktadır.

Normal bir bireyde CA-125 değerinin üst sınırı 35 IU/mL olmalıdır. CA-125 proteini tümör hücrelerinin üzerinde bulunur. Kan testleri ile seviyesi tespit edilir. Lakin başka kanser türleri ve başka kadınsal hastalıklarda da bu değer artış gösterebilmektedir. Bu durum spesifik olarak yumurtalık kanserinin kesin tanısının konulmasında veya dışlanmasında CA-125 değerinin kesin olarak kullanılmasına engel olmaktadır.

Yumurtalık kanseri ile İlgili Makeleler

Yumurtalık Kanseri

Yumurtaların oluşumunu sağlayan hücrelerin anormal derece bölünüp, çoğalması sonucu yumurtalık kanseri oluşup tedavisinde cerrahi yöntem kaçınılmazdır.

makaleyi incele