Yenidoğan sarılığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğanlarda bilirubin değerleri 3 ila 5. günler arasında yüksek seviyelere ulaşır. Ancak genellikle iyi huylu normal bir durumdur. Çoğu bebekte kendiliğinden geçtiği görülmektedir. Uygun bir tedavi ile zamanında doğan bebeklerde 2 hafta civarında normal zamanından erken doğan bebeklerde ise genellikle 3 haftada iyileşmektedir. Ancak erken tanı ve tedavi bu konuda çok önemlidir.

Yenidoğan sarılığında tedavi alan bebekler dikkatli ve ayrıntılı bir kontrolden sonra bilirubin değerinde anlamlı bir düşme varsa taburcu edilir. Nadir de olsa bilirubin değerlerinde yükselme görülebilir. Bu durumda genellikle tedavi gerekmeyebilir. Ancak doktor muayenesine giderek tekrar sarılık için bebek muayene edilmelidir.  

Yenidoğan sarılığı bebeklerin 2/3’ünde görülen bir durumdur. Kolaylaştıran risk faktörlerinin yanı sıra ailenin ve sağlık çalışanlarının dikkati ile sarılık ilerlemeden erken evrede yakalanıp tedavi edilebilir. Risk ne zaman biter konusunda ise hangi bebekte gelişip gelişmeyeceği kesin olarak bilinemez. Ancak nedenlerin araştırılıp, bulunup ve tedavi edilmesi ile sarılık ilerlemeden bebek tedavi edilir.

Yenidoğan sarılığı ile İlgili Makeleler

Yenidoğan Sarılığı

Yenidoğan sarılığı, yenidoğanlarda bilirubinin yükselmesi sonucu gözün beyaz kısmında görülen sarı renktir. Bebeğe zarar vermesini önlemek adına uygun tedavi yöntemi uygulanır.

makaleyi incele