Yenidoğan Bebeklerde İshal ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğin ishal olup olmadığını anlamak için ne sıklıkla dışkı yaptığı ve dışkısının nasıl olduğu anne tarafından gözlemlenmelidir. Eğer bebeğin dışkısı sıvı kıvamda, yeşil-sarı bir renkte ve ağır bir kokuya sahip ise bebek de ishal görülmektedir.

 İshale eşlik eden bazı semptomlar da mevcuttur. Bunları sıralayacak olursak:

  • Kakanın kıvamının sulu olması
  • Kaka yapma periyodunda oluşan değişim
  • Kaka miktarında artış olması
  • Bebekte halsizlik, yorgunluk görülmesi
  • Bebekte huzursuzluk görülmesi
  • Bebekte kusma görülmesi

 İshal oldukça yaygın görüldüğü için korkulmaması gereken bir durumdur. Fakat bir haftayı geçmesi ya da renginin siyaha dönmesi, kanlı ishal görülmesi gibi durumlarda tehlike arz ettiği için mutlaka bir hekime başvurmak gerekmektedir.

Bebeğin yaşına uygun olmayan beslenme şekli, besin zehirlenmesi, alerjik nedenler ve diş çıkarma gibi nedenler bebeğin ishal olmasına yol açabilir. İshal normal bir zaman seyrinde kendiliğinden iyileşme göstermektedir. İyileşme sürecini hızlandırmak için evde dikkat edilecek durumlar vardır. Fakat ishal kanlı bir durumda geliyorsa ya da rengi siyaha dönükse zaman kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir.

Bebeğinin ishal olduğunu fark eden annelerde tedirginlik oluşması normaldir. Çünkü ishal vücudun dengesini bozan ve kişide bazı sorunlara yol açabilecek bir rahatsızlıktır. Fakat ishalin yeni doğanda ve bebekte görülmesi oldukça olağandır. Bebekte ishalin kritik belirtileri görülmediği sürece, ishal süresinin standart zaman dilimini geçmediği sürece korkulacak bir durum oluşmamaktadır.  

Yenidoğanda ishal bir iki gün ile bir hafta arası sürebilir. Eğer ishal bu aralıktan daha uzun sürede görülüyorsa bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. İshal sürecinde olan bebeğinizi sıvı kaybını önlemek için sık sık emzirilmelidir. İshal olan bir bebeğin kakasının hemen sıvı kıvamı terk edip katıya dönüşmesi beklenmez. Bebeğinizin gece uykusunu rahat alabilmesi için altını sık sık değiştirmek gerekmektedir. İshal kaynaklı pişik oluşumunu önlemek için de pişik kremi sürülmesi önerilir.

Yenidoğan Bebeklerde İshal ile İlgili Makeleler

Yenidoğan Bebeklerde İshal

Bebeğinizin dışkısı normalden daha sulu şekilde, yeşil-sarı renkte ve ağır, pis bir kokuya sahip ise ishal görülüyor demektir. Antibiyotik, ateş düşürücü, damar yolu, oral rehidratasyon gibi tedaviler vardır.

makaleyi incele