Yeni Doğan Bebeğin Kafasında Şişlik ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yenidoğan bebeğin kafasında şişlik, doğumdan bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Ancak her şişlik türünün iyileşme süresi değişiklik göstermektedir. Kaput suksadeneum, doğumdan birkaç gün sonra düzelmeye başlamaktadır. Molding de kısa süre içinde iyileşmektedir. İlk başta sert olan sefal hematom zaman içinde yumuşamaktadır. Ancak tamamen geçmesinin genellikle 15 gün – 90 gün arasında gerçekleştiği bilinmektedir. Subgaleal hematom ise yaklaşık 2 ay içinde ortadan kalkmaktadır.

Yeni doğan bebeğin kafasında şişlik normal şartlar altında tehlikeli bir durum değildir. Ancak sefal hematom olan bebeklerde anemi, sarılık ya da enfeksiyon gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde subgaleal hematom olan bebekler de vücuttaki kanın %50 - %70’ini kaybettikleri için anemi olabilmektedir. Bazen de şok ya da damar içi pıhtılaşma gelişebilmekte ve nadiren ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Yeni Doğan Bebeğin Kafasında Şişlik ile İlgili Makeleler

Yenidoğan Bebeğin Kafasında Şişlik

Doğumdan sonra bazı bebeklerin kafasında şişlik gibi şekil bozuklukları görülebilmektedir ve sık karşılaşılan bir durumdur. Kendiliğinden geçen hastalık eğer uzun süre geçmezse ameliyat ile tedavi edilmelidir.

makaleyi incele