Vitiligo ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vitiligo genellikle akrofasiyal tutulum ile yani ellerde, ayaklarda, yüzde ve genital bölgelerde depigmentasyon (deri renginde beyazlaşma,açılma) şeklinde başlar. Ne kadar yayılacağını ve bu sürecin kadar süreceğini kestirmek oldukça zordur.

Vitiligo hastalığı otoimmün kökenli bir hastalıktır. Sebebi bir bakteri veya virüs değildir. Herhangi bir yolla bulaşması söz konusu değildir.

Vitiligo hastalığının seyri oldukça değişkendir. Yalnızca bir bölgede lokalize de kalabilir, kısa veya uzun yıllar içerisinde tüm vücudu da tutabilir. Bu yüzden ne kadar sürede yayılacağı kişiden kişiye değişmektedir.

Ailesinde vitiligo olanlarda daha yüksek oranlarda görülmesi, vitiligoyla eşlik eden çeşitli otoimmün (kendi bağışıklık sisteminden kaynaklı) hastalıkların sıklığındaki artış, hastalığın otoimmün kökenli ve genetik geçişli olduğunu desteklemektedir.

Vitiligo olgularından yarısından fazlasında 21 yaş altında başlar. Bebeklerde de vitiligo başlayabilir. Bununla birlikte vitiligo bebeklerde daha agresif veya hafif seyir gösterir gibi kaideler de yoktur.

Normalde beklenmemekle birlikte bazı olgularda depigmente (deri renginin kaybolması) alanlarda ağrı ve kaşıntı gibi semptomların görüldüğü olgular bildirilmiştir. Bunun gerçekten vitiligoyla ilgili olup olmadığı işe tartışma konusudur.

Çeşitli makyaj malzemeleri ve cilt boyalarının kullanımıyla vitiligonun neden olduğu depigmentasyonlar (cildin rengini kaybetmesi) saklanabilir. Ancak bu tedavi değil geçiştirmektir ve sürekli uygulamak gerekir. Bunun dışında medikal tedavi ve fototerapi ile de hastalarda repigmentasyon (yeniden pigmentasyon) görülebilmektedir.

Vitiligo ile İlgili Makeleler

Vitiligo

Alaca hastalığı olarak da bilinen vitiligo, cildin doğal rengini kaybetmesi olup tedavisi için çeşitli yöntemler bulunmakta beraber, tedavi edilmediği takdirde hayatı tehdit edici bir tabloya neden olmaz.

makaleyi incele