Vertigo ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu her hastaya göre değişiklik gösterir ancak genellikle hasta kulak tarafına yatmak vertigoyu kötüleştirir. Sağlıklı kulak üzerine yatmaya çalışın.

Sırtüstü veya yüzüstü pozisyonlarda yatmayı deneyin ve bu pozisyonların sizi nasıl etkilediğini test edin. Vertigoda yatış pozisyonu ayarlarken en etkili yöntem deneme yanılma yöntemidir. Zamanla sizin için en uygun pozisyonu bulabilirsiniz.

Vertigo atağında öncelikle düşme riski ortadan kaldırılmalıdır. Kişi ayaktaysa oturmalıdır. Hareket etmemeli ve ani hareketlerden kaçınmalıdır. Sabit bir şekilde durulmalı ve etrafın dönmediği, bu durumun birazdan geçeceği düşünülmelidir. Vertigo krizi anında sakin kalmak son derece önemlidir.

Vertigo, kişiden kişiye farklılıklar gösteren, bu yüzden de tedavisi hekim tarafından hastaya özel planlanması gereken bir semptomdur. Birçok hastalık ve durum vertigoya neden olabildiği için her vertigo şikayeti egzersizle düzelmez.

Epley manevrası, Semont manevrası, Half-Somersault manevrası, Brandt-Daroff egzersizleri hekim tarafından hastaya uygulanan hareketlerdir.

Öncelikle vertigoya sebep olan hastalık düzeltilmelidir. Örneğin vertigoya sebep olan durum orta kulak iltihabıysa, antibiyoterapiyle enfeksiyon giderilir. Hastalık tedavi edilemiyorsa semptomları giderici tedaviler uygulanır. Örneğin; Meniere hastalığında iç kulak sıvısındaki basıncı azaltmak için diüretik (idrar söktürücü) kullanılır.

Perilenfatik fistül varsa işitmede kötüleşme ve baş dönmesi riskinden dolayı uçak yolculuğundan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

Labirintitis, vestibuler nörit veya akustik nöroma uçak yolculuğu için risk taşımaz.

Santral vertigo genellikle uçak yolculuğu açısından risksizdir.

BPPV ve Meniere hastalığında uçak yolculuğuna bağlı geçici baş dönmesi görülebilir. Özellikle Meniere hastalığında bu durum basınç değişimine bağlıdır.

Vertigo ile İlgili Makeleler

Vertigo

Kişinin etrafındakileri dönüyormuş gibi hissetmesine sebebiyet veren bir yanılsama durumu olan Vertigo hastalığının kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastanın durumuna göre tedavi edilebilir.

makaleyi incele