Varis ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Varis, esasen toplardamardaki kapakçıkların yetmezliği sonucu, kanın sürekli geriye kaçıp birikmesiyle oluşur. Bazı durumlarda ise damarın sıkışması ile ortaya çıkar ama tamamen aynı sonuçları doğurur. Bu durumları obezite, yüksek topuklu kullanımı, damar tıkanması örnek gösterilebilir.

Mevcut bulunan bir varisten rahatsızlık duyuluyorsa, kısa zaman içinde bir doktora gidilmelidir. Çünkü varis, gittikçe ilerleyen bir yapıya sahiptir. Varis, daha çok ilerlemeden, dolayısıyla daha fazla ağrımadan tedavi edilirse hasta, mümkün olan en kısa sürede en yüksek verimi alacaktır.

Unutulmamalıdır ki varisi dindiren kimyasal veya bitkisel ilaçlar; varisin kendisini tedavi etmez, sadece ağrı bulgusunu hafifletir. Kesin tedavi için uzman bir cerraha görünmek gerekmektedir.

Varisi önlemek için yaşam tarzında birtakım değişiklikler yapmak gerekmektedir. Egzersiz yapmak, fazla kilolardan kurtulmak, uzun süre oturmamak/ayakta durmamak, gerektiğinde varis çorapları kullanmak, gerektiğinde ayakları bir miktar yükselterek uyumak varisi önlemek için atılacak adımlardan sadece birkaçıdır.

Varisin birçok türü olmakla beraber, bu türlerin büyük bir kısmı ağrıya sebep olmaktadır. Özellikle kas ve sinir liflerine baskı yapan varisler, ciddi ağrılar yaratır.

Varis, uygun tedavi ve önlemlerle iyileştirilebilecek bir hastalıktır.

Ancak unutulmamalıdır ki, hayat tarzında varise karşı önlemler yer almayan insanlar, varisle tekrar karşılaşabilmektedir.

En sık rastlanılan kol/bacak varisleri kısmen zararsız olup başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Kasların derinliklerindeki venlerde görülen varisler veya karaciğer hastalarında, portal ven hipertansiyonu sonucu oluşan özefagal varisler, sıklıkla beraberinde çatlama ve kanamayı da getirir. İşte bu tarz kanamalı varisler, oldukça tehlikeli hale gelmişlerdir. Öyle ki hastanın hayatını tehdit edecek durumlara sebep olurlar.

Kardiyoloji bölümü kalp ve damar hastalıklarının tamamına bakmaktadır. Buna varis de dahildir. Tanı koyma ve tedavi belirlemeden sorumlu olan kısım kardiyolojidir.

Ancak en nihayetinde hasta, bir kalp ve damar cerrahisi polikliniğine iletilir.

Varis ile İlgili Makeleler

Varis

Varis, toplardamarda şekil bozukluğu olup tedavisi için skleroterapi, lazer ile tedavi ve cerrahi tedavi uygulanmakla beraber, varis başlangıcı evresinde genellikle varis çorabı kullanılır.

makaleyi incele