Vajinismus ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Vajinismus çoğu durumda temel olarak psikolojik bir hastalıktır. Fakat altta yatan çikolata kisti gibi bir hastalık varsa öncelikle bu tedavi edilmelidir. Diğer durumda kadın öncelikle bu hastalığın korkusundan kaynaklandığını fark etmeli ve daha sonra tedaviye geçilmelidir. Tedavide ise adım adım, yavaş yavaş hareket edilir. Kısa sürede geçeceği düşünülmemelidir. Uzun süreli bir tedavi yöntemi vardır. Uygulanan bazı eğitim ve egzersizlerle birlikte aynı anda psikolojik olarak da destek almak gerekir. Düzgün ve uzun süreli tedavi sonucu başarı elde edilir.

Vajinismus hastaları normal doğum yapabilir. Ancak bu çok önerilen bir yöntem değildir. Ayrıca vajinismustaki asıl problem düşünce ve korkuyla alakalı olduğu için normal doğum yapmak vajinismusun geçmesine neden olmaz.

Vajinismus hastalarında hamile kalmak biraz daha düşük ihtimallidir. Ancak erkeğin dışa boşalma ya da içeriye en yakın noktaya boşalması sonucu hamile kalınabilir. Çünkü hamile kalmak için çok az bir miktar spermin vajinadan içeriye girmesi döllenme için yeterlidir.

Parmak egzersizleri daha çok hastalar tarafından uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde öncelikle serçe parmağından başlanarak ve ilk bir boğumu daha sonra gitgide iki ve üçüncü boğumları vajina içerisine yerleştirerek uygulanır. Bu yöntem uygulanırken hasta rahat olmalıdır ve düzgün nefes almalıdır. Hasta rahat bir şekilde serçe parmağını yerleştirdikten sonra işaret ve orta parmağını yerleştirir. Daha sonra ise erkek partner ile denemeler yapılır. Erkek partnerin parmağını yerleştirmesi istenir. Daha sonra iki parmağı yerleştirmesi ve içeride parmaklarını açması beklenir.

Vajinismus korkusunu yenmek için öncelikle bunun doğal bir süreç olduğu ve rahatlamayla ve eş desteğiyle bunun çözüme kavuşacağını bilmek gerekir. Bu hastalıkta kadın kendini suçlu hissetmemelidir. Erkek partnerin desteği önemlidir. Kadını başlarda ilişkiye zorlamamalı, ona yardımcı olmaya çalışmalıdır. Gerekli egzersizlerle bunun çözüme kavuşacağı bilinmelidir.

Cinsel birliktelik sırasında kadının korkuyla beraber, erkeğin penisi vajina içerisine giremiyorsa ya da girmesine rağmen kadın kendini istemsiz bir şekilde kasıyor ve erkek penisini çıkaramıyorsa bu belirtilerle anlaşılabilir. Ayrıca kadın bu durumu duvara çarpma olarak da tarif edebilir. Cinsel ilişki gerçekleşse bile kadın ağrı hissedebilir.

Vajinismus ile İlgili Makeleler

Vajinismus

Vajinismus hastalığı, kadının cinsel organında meydana gelen daralma olup, birçok tedavi yöntemine sahiptir.

makaleyi incele