Uyku apnesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Uyku apnesi tanısı konulması için polisomnografi denilen bir yöntem kullanılmaktadır. Bu şekilde uyku sırasındaki beyin dalgasal aktiviteleri, solunum, kalp, vücut hareketleri değerlendirilir.

Kafaya, göğse, kola, bacağa, burna kablolar bağlanır.

Bu kablolar yardımıyla oda dışındaki cihazlara aktarılan bilgilere göre hasta hakkında bir çok parametre açısından değerlendirme yapılır.

Bu değerlendirmeler uyku sırasındaki beyin aktiviteleri, vücut ve bacaklardaki hareketler, solunumdaki değişmeler (gece solunum durdu mu, durduysa kaç kere durdu, ne kadar zaman sürdü, bu değişimle birlikte kandaki oksijen miktarındaki azalma), kalp fonksiyonları (kalp hızındaki artma veya azalma, oluşan bir ritimsel bozukluk ve bunların solunumdaki değişmelerle olan ilişkisi) kapsamaktadır.

  • Uyku apnesi cihazı,bir maske, bantlar, hortum ve havayı basmaya yarayan bir makineden oluşur.
  • Önce cihaza bağlanmış olan hortumu maskenin önündeki oynar bölgeye yerleştirin.
  • Cihazınızı açın.
  • Maskenin çeşitli tipleri vardır (burun maskesi,ağız ve burnu birlikte tamamen kapatan maskeler ve burun içine yerleştirilmiş yastık maskeler). Hangi tipte yapılmışsa ona göre maskeyi yerleştirin.
  • Maskeyi yanlarından asan bantlar yardımıyla baş bölgenize tutturun ve bağlayın.
  • Maskenizi bağladıktan sonra hava sızıntılarını kontrol edin. Az miktardaki sızıntıları tolere edebilirsiniz.
  • Maskeden kaçan havanın gözünüze gelmesini engelleyin çünkü sürekli basan hava gözlerinizde kuruluğa ve çeşitli hasarlara yol açabilir.
  • Uygun uyku pozisyonunuzda veya gece aldığınız pozisyonlara göre maskenizin çıkma veya hava kaçırma ihtimaline karşı maskenizi bantlarından ayarlayın ve ona göre sabitleyin.

Hamilelikte, hamile kalmadan önce uyku apnesi görülebileceği gibi, karın içi basınç artışı, akciğerlere bası olduğu durumlarda uyku apnesi tetiklenebilir.

Annenin de öncelikle bebek sağlığını olumsuz etkilemeyecek kadar fazla kilosu varsa vermesi (mutlaka hekiminin kontrolünde ), alkol sigara, sedatif (uyku veren) ilaç kullanımından kaçınması gerekir.

Cihaz kullanımının bebek açısından herhangi bir sakıncası yoktur.

Tam aksine bebeğin yeterli oksijen alması, gelişmesi anneye bağlı olduğundan annenin tedavi alması önemlidir.

Uykuda apne yani solunumun durduğu anda artan bazı maddeler nedeniyle beyin uyarılır ve bu nefessiz kalınan zamandan sonra güçlü bir nefes alma durumu görülür.

Bazen de bu nefessiz kalmak ve boğulma hissinin yaşanmasını takiben ani bir uyanma görülebilir.

Bu şekilde bir uyanma yaşadıysanız eğer kullandığınız bir cihaz varsa öncelikle bunu kontrol edin. (cihaz hava üflüyor mu, yeterli miktarda üflüyor mu, hortumda herhangi bir kaçak var mı bakın) 

Maskenizi kontrol edin (herhangi bir kaçak var mı, ağza ve burna tam oturuyor mu, yatış pozisyonunuz esnasında bir kayma veya kaçak oldu mu)

Eğer maskeyle alakalı bir problem varsa yatış pozisyonunuza göre bantlar yardımıyla tekrar ayarlayın.

Cihazın size uygun olmadığını düşünüyorsanız veya birkaç ay geçmesine rağmen hala bir fayda görmediyseniz tekrar değerlendirmek açısından hekiminize başvurun.

Cihazınızda veya sizde herhangi bir problem olduğunu düşünmüyorsanız ve beraberinde eşlik eden başka şikayetleriniz de varsa (bayılacak gibi olma, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma, nefes almada artan zorluk, geçirilen bir enfeksiyon durumu) hemen bir hekime başvurun.

Cihaz kullanmıyorsanız uyuduğunuz anda hava yollarının tekrar tıkanma riski olabileceğinden mümkün oldukça daha fazla yastık kullanın ve sabah mutlaka bir hekime başvurun.

Uyku apnesi ile İlgili Makeleler

Uyku Apnesi

Uyku apnesi, uyku esnasında solunumun tekrar tekrar kesildiği bir uyku bozukluğu olup tedavisinde çeşitli cihazlar, cerrahi yöntemler kullanılabilir.

makaleyi incele