Ülser ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi edilmemiş ülser hastalığı zamanla ülserli alanların etrafındaki hücrelerde değişimlere neden olur. Bu değişimler devam ettiğinde mide kanseri meydana gelebilir. Ayrıca tedavi edilmeyen ülser kendiliğinden geçmez. Şikâyetler devam eder. Bu yüzden hastalar takip altında olmalı ve düzenli şekilde tedavi edilmelidirler. Birçok ülser kısa süreli bir ilaç tedavisi ile tamamen iyileşir.

Endoskopi en iyi tanı koyma yöntemidir. Endoskopi ile sindirim sistemin bir kısmı görüntülenir. Bu yöntem özellikle 50 yaş ve üzeri hastalarda aşırı bir karın ağrısı, inatçı ve tekrarlayıcı kusmalar, ağrılı yutma hissi, anemi(kansızlık) mevcut ise uygulanmaktadır. Bu yöntem ile iltihaplı alanlardan örnekler alınabilir. Endoskopi uygulanamayacak hastalara direk baryumlu röntgen görüntülemesi tekniği uygulanmaktadır.


Ülser ağrısı için genellikle her evde bulunan ağrı kesiciler içilmemelidir. Çünkü bu ilaçların bir çoğu steroid olmayan antienflamatuar ilaçlardır. Mideyi rahatlatmaktan çok şikâyeti büyütebilirler. Ülser ağrısının kesin çözümü tedavi olmaktır. Tedavi olana kadarki sürede yemekten hemen sonra yatmamak ve hareket etmek, hafif ve kolay sindirilebilir besinler tüketmek faydalı olur.

Hastalığın tek tedavisi tıbbi tedavidir. Fakat daha hızlı iyileşmek ve mideye daha fazla zarar vermemek için önlem alınabilir. Sağlıklı ve düzenli beslenmek, alkol alımının kesilmesi ve sigaranın bırakılması ülsere iyi gelmektedir. Süt ve süt ürünlerinin tüketimi, et balık yumurta gibi hayvansal gıdalar ülsere iyi gelmektedir. Sebzelerin ve meyvelerin püre şeklindeki tüketimleri hazmı kolaylaştırdığından mideyi rahatlatmaktadır ve ülsere iyi geldikleri gösterilmiştir. Ülser hastalarının ilaçlarını düzenli kullanmaları, ağır besinler tüketmemeleri, yemekten sonra küçük mesafe yürüyüşleri yapmaları ve yemekten sonra direk yatmamaları olumlu etki etmektedir.

Midede mide yüzeyini asitten koruyan bazı yapılar vardır. Bunlar katmanlar hormonlar gibi faktörlerdir. Bazı yaşam tarzı özellikleri, helicobacter pylori isimli bir bakteri ve midenin koruyucu yapılarını zayıflatan bazı faktörler midede yaralar açılmasına neden olur. Alkol, sigara, stres, yağlı ve ağır beslenmek, yetersiz beslenmek, besinleri yıkamadan yemek gibi birçok faktör hastalığın oluşumunda etkilidir.

Ülser ile İlgili Makeleler

Ülser

Ülser hastalığı, sindirim sisteminde meydana gelen doku hasarlarına ve bozulmalarına neden olan iltihabi yaralar olup; tedavisinde, ilaç ve cerrahi tedavi yöntemi mevcuttur.

makaleyi incele