Uçuk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak kişiden kişiye değişmekle birlikte uçuk 5-15 gün içerisinde geçer. Geçtikten birkaç gün sonra lezyonun bulunduğu bölgede iz kalır fakat zamanla o iz de düzelir. Uçuk viral yolla bulaşan bir hastalık olduğu için, uçuk çıkaran insanlarda birçok faktöre bağlı olarak tekrardan ortaya çıkabilir.

Uçuğun kısa zamanda geçmesi için internette birçok kaynakta, uçuğun bulunduğu bölgeye uygulanacak bitkisel kürler tarif edilmektedir; fakat her hastanın farklı farklı maddelere alerjisi olabilir. Bitkisel kürler yerine uzman bir dermotoloğa başvurup antiviral kullanmak daha etkili bir yol olacaktır. Bu sayede lezyon daha erken ortadan kalkabilir.

HSV ile ilk defa karşılaşan insanlarda uçuğun çıkma nedeni virüsün kendisidir. Önceden uçuk çıkan insanlarda, tekrardan çıkmasının en önemli nedenlerden biri immun sistemin (bağışıklık sistemi) zayıflamasıdır. Depresyon, üzüntü ya da korku gibi durumlar da uçuğu tetikler.

Uçuk, herpes simpleks adı verilen bir virüs yoluyla bulaşır. Virüsün bulaş indisansı çok yüksektir. Kişi bu virüsü bir kere vücuduna alırsa, aktif olsun olmasın diğer insanlara bulaştırır. Herpes simpleks toplumda en yaygın olarak görülen virüslerdendir ki bu durum da virüsün bulaşının ne kadar fazla olduğunun büyük bir kanıtıdır.

Herpes simpleks virüsü vücuda bir kere bulaşırsa, atılması imkansızlaşır. Vücutta bazı hücrelere yerleşip belirli dönemlerde aktif hale geçer. Hayat boyu devam eder.

HSV sebep olduğu uçuk, skar (yara izi) bırakmadan iyileşir. Uçuğa bağlı yara kaybolduktan birkaç gün sonra iz de tamamen kaybolur. Fakat buna rağmen hala geçmeyen bir yra izi varsa uzman bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Çevrenizde aktif olarak ağız çevresinde uçuğu bulunan bir insan varsa, onun kişisel eşyalarını (havlu vs.) kullanmamak, uçuğu bulunan kişilerle fiziksel temasta olmamak en etkili önleme yollarındandır. Fakat virüs aktif duruma geçtiyse engel olunması olanaksızdır, uçuk çıkar.

Uçuk ile İlgili Makeleler

Uçuk

Uçuk, herpes simpleks virüsünün neden olduğu ve genelde ağız çevresini etkileyen viral bir hastalık olup, tedavisi; genel olarak yatak istirahati, ateş ve ağrının ilaç ile kontrolünden oluşmaktadır.

makaleyi incele