Tsh yüksekliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

TSH yüksekliğinin tedavisi için altta yatan sebebin bilinmesi gerekmektedir. Eğer bu yükseklik bir hipofiz bezi tümöründen kaynaklanıyorsa tedavisi mikrocerrahidir. Hipofiz bezi kaynaklı sorunlar nadir görülür. TSH yüksekliği yapan en sık sebep tiroid yetmezliğidir. Hipotiroidinin pek çok sebebi vardır. En sık sebebi Hashimoto Hastalığıdır ve tedavisi tiroid hormonu içeren ilaçlardır.

TSH yüksekliği hem kilo alımına hem de zayıflamaya sebep olabilir. TSH yüksekliğinin altında yatan sebep tiroid yetmezliği ise (T3, T4 düşük) hastanın metabolizması yavaşladığı için kilo alımı gözlenir. Eğer TSH yüksekliği hipofiz kaynaklıysa hastada hipertiroidi belirtileri olur. Hipertiroidi metabolizmayı hızlandırır böylece hastalar zayıflar.

TSH yüksekliği tiroid hormon miktarında bir problem olduğunun göstergesidir. Eğer kadındaki tiroid hormon miktarları çok düşükse bu durum gebe kalmayı engelleyebilir. Gebelik oluşması durumundaysa düşüğe, ölü doğumlara sebep olabilir. Tiroid hormonlarının fazla yüksek olması durumundaysa gebelik esnasında kadında çarpıntı, terleme, kilo alamama, bebek gelişiminde sıkıntılar görülebilir.

Gebelikte TSH yüksekliğinin en sık sebebi gebenin yetersiz iyot alımı sonucu oluşan tiroid yetmezliğidir. Gebede bakılan testlerde TSH yüksek, T3, T4 genelde düşük bulunur. Bu durum bebeğin anne karnındaki gelişimi için oldukça sakıncalıdır. Gerekli tedavinin sağlanamadığı durumlarda prematüre doğum, düşük, doğum sonrası bebekte hastalık görülmesi, çocuklarda ilerleyen dönemde zeka geriliği görülme riski artar. Ancak zamanında uygun tedavi ile anne ve bebekte meydana gelebilecek sebeplerin önlenmesi mümkündür.

Eğer TSH yüksekliği T3, T4 düşüklüğü ile seyrediyorsa yani bir tiroid yetmezliği durumu varsa kişilerin iyot alımı düzenlenmelidir. Besinlerle alınan iyot miktarının yetersiz veya çok fazla olması bu tabloya yol açabilmektedir. Eğer kişide iyot alımı düşükse iyotsuz tuzlar yerine iyot içeren tuzlar tercih edilmelidir. Proteinden fakir, karbonhidrattan fazla zengin besinlerle beslenme önerilmez.

TSH yüksekliği tiroid hormon miktarındaki bir bozukluğun göstergesidir. Tiroid hormon bozukluklarında ağrılı adet görme, adet düzensizliği ve adet kanamasının fazla olması gibi belirtiler olabilir.

Evet. Guatr, tiroid bezinin normalden büyük oluşuna verilen isimdir. TSH, tiroid bezini çalışması ve hormon üretmesi için uyarır. Kanda TSH miktarı arttığında tiroid bezi daha fazla çalışabilmek için büyür.

Tsh yüksekliği ile İlgili Makeleler

TSH Yüksekliği

TSH (Tiroid Serbestleştirici Hormon), tiroid hormonunun dengesini sağlamakta olup, yüksekliğinin tedavisi sebeplerine göre değişkenlik göstermektedir.

makaleyi incele