evim.com

TSH Düşüklüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

TSH düşüklüğü gebeliği engelleyebilir. Çünkü TSH başlıca görevleri metabolizmayı düzenlemek, kemik gelişimini sağlamak, büyümeyi sağlamak, vücut ısısını düzenlemek, sinir sistemi gelişimini sağlamak, şeker, vitamin, mineral, protein, yağ kullanımını sağlama gibi görevleri vardır. 

TSH dengesizliklerinde kadınlarda adet düzenlikleri görülür. Adet düzensizliklerine gebe kalmak zorlaşacaktır. Ayrıca düşüklere de neden olabilmektedir. Gebelikten önce TSH düşüklüğü var ve bir şekilde hamile kalındıysa bile gebelikte yine de düşük riski vardır. 

TSH düşüklüğü olan ve hamile kalmak isteyen kadınların TSH değerlerinin düzenlenmesi gerekir. Bir hekim kontrolünde uygulanacak uygun TSH düşüklüğü tedavi yöntemleri ile uygun değerlerde tutulan TSH ile gebe kalınabilir ve gebelik sürdürülebilir.

TSH annede dengede olması çok önemlidir, annedeki hormonlar bebeğe geçmektedir. TSH düzeylerinin normal olması bebek gelişimi için çok önemlidir. Çünkü bebekte gelişim, organ oluşumu, sinir sistemi oluşumu, kemik gelişimi anne karnındayken olmaya başlar, bu nedenle anne karnında ve sonrasında bu değerlerin normal  olması çok önemlidir.  Ayrıca bebeğin düşmesine neden olabileceği için dikkatli olunması, bu değerlerin sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. 

Hamilelikte TSH düşüklüğünün tedavisi hekim tarafından uygun yöntemle yapılarak değerler normal seviyeye getirilebilir. Böylelikle bu durumların ortaya çıkması da engellenmiş olur. Anti tiroid ilaçlarla bu değerler dengelenebilir. Diğer tedavi yöntemlerinden olan radyoaktif iyot gebelikte kullanılmaz. Cerrahi olarak tiroid bezinin alınması işlemi de gebelikte 20. haftadan önce tercih edilmeyen bir tedavi yöntemidir. En uygun tedavi için sağlık kuruluşuna başvurulmalı, düzenli takip yapılmalıdır.

TSH düşüklüğünde vücutta ortaya çıkan tabloya hipertiroidi adı verilir. Hipertiroidi tiroid bezinin çok çalışmasıdır. Vücutta çok fazla bu hormondan olacaktır ve böyle bir durumda da bu bezin görevleri vucutta fazlasıyla artmış olacaktır. Yani bağırsaklar, sindirim sistemi, kalp çok daha hızlı çalışacak çarpıntı, kilo kaybı, ishal durumları olacaktır. Sinir sisteminize etkileriyle de dikkat bozukluğu, ellerde titreme, uykusuzluk şikayetleriniz olabilir.

Genel olarak sanılanın aksine TSH düşüklüğünde kilo alınmamaktadır. Aksine kilo verilir. Çok hızlı kilo kayıpları meydana gelir. Hatta kaslarda erimeler bile olabilmektedir. Kişinin iştahının da çok açılmış ve çok yemek yemeye başlamış olmasına rağmen hızla bir kilo kaybı meydana gelir.

TSH düşüklüğü herkese ve her yaşa zarar verdiği gibi gebelikte de bebeğe bazı zararları vardır.  TSH hormonu anneden bebeğe geçer. Annedeki düşüklük bebeği de aynı şekilde etkiler. Bu hormonların başlıca görevleri metabolizmayı düzenlemek,  bebeğin kemik gelişimini sağlamak, bebeğin büyümesini  sağlamak, vücut ısısını düzenlemek, sinir sistemi gelişimini yapmak önemli görevlerdir.

Annede TSH, T3 ve T4 değerleri normal değerlerinde olmadığında da bu işlevler olumsuz etkilenir ve bebekte de  yerine getirilemez . En önemli etkilerinden biri düşüğe sebep olmasıdır. Bebeğin sinir sistemi gelişimi, metabolizması ve kemik gelişimi üzerinde de önemli zararları olabilir.  

Gebelikte TSH düşüklüğü durumunuz varsa ya da öncesinde varsa ve gebe kaldıysanız bir hekim tarafından takibinin iyi yapılması ve normal değerlerinde tutulması bebeğin sağlığı açısından da çok önemlidir. 

TSH Düşüklüğü ile İlgili Makeleler

TSH Düşüklüğü Nedir?

TSH düşüklüğü tiroit bezinin fazla çalışması durumuna denir.

makaleyi incele

TSH Düşüklüğü Tedavisi

TSH düşüklüğü tedavisinde, öncelikle hastalığın altında yatan sebepler teşhis edilip tedavi edilmelidir.

makaleyi incele