Toksoplazma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Toksoplazma testi esas olarak, alınan kan örneğindeki antikorların tespiti ile yapılır. Toksoplazma karşı bakılan 2 ana antikor vardır. Bunlar IgG ve IgM tipi antikorlardır. Ig G antikorunun pozitifliği, daha önce hastalığın geçirilmiş olduğunu gösterir. IgM testi ise hastalığın daha çok akut bir enfeksiyon olduğunu belli eder. Ancak IgM bazı durumlarda yıllar sonra bile pozitif kalabilmektedir. Bu yüzden hastalığın yeni geçirilip geçirilmediğinin anlaşılabilmesi için avidite testi denen bir test yapılmalıdır.

Aslında toksoplazma için rutin test yapılan bir dönem yoktur. Yani hamileliğin herhangi döneminde hekim uygun görürse testi yapabilir. Ancak potansiyel zarar en fazla ilk trimesterde olduğu ilk 3 ay rutin kontrollere gidildiği zaman, hekim çoğunlukla toksoplazma için de test yapacaktır.

Toksoplazma, genel hatlarıyla insandan insana bulaşan bir hastalık değildir. Toksoplazma, daha çok kedilerden insanlara bulaşan bir hastalıktır. Kedilerin dışkısıyla temas eden yiyeceklerin yenmesi veya kedi dışkısıyla temas ettikten sonra elin ağıza götürülmesi gibi yollarla bulaşabilir. Ayrıca diğer bir sık enfeksiyon yolu, hasta hayvanların etlerinin pişmeden veya az pişmiş yenmesidir. Hatta çiğ et kesilen bir bıçakla başka bir yiyeceğin kesilip yenmesinin bile hastalığa neden olabileceği söylenmektedir.

Toksoplazma ile İlgili Makeleler

Toksoplazma

Toksoplazma hastalığı, insanlara az pişmiş etlerden ve kedilerin dışkılarından bulaşan bir hastalık olup kendiliğinden iyileşebildiği gibi ilaç tedavisi de uygulanabilir

makaleyi incele
0