Tırnak mantarı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tırnak mantarlarına karşı kullanılan terbinafin ve itrakonazol tırnak mantarlarının tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmaktadır ama bu ilaçları doktor gözetiminde kullanmak en doğrusudur.

Tırnak  mantarları  diğer  mantar enfeksiyonlarına  göre  tedavisi  en  zor olan  deri mantar  enfeksiyonudur mantarlar  saçlarda  deride  ve  diğer vücut  kısımlarında  görülebilir. Uygulanan  tedaviyi  sabırla  kullanmak  en doğru  olandır. Düzenli  tedavide  durumunda  2-3  aya  kadar  iyileşir. Tekrarlamaları  önlemek  için  düzenli  ve  doktor  gözetiminde kullanılmalıdır.

Tırnak  Mantarına  ek  bir  bakteriyel  enfeksiyon  eklenmişse  ağrı  yapabilir. Bu  durum  dışında  tırnak  mantarlarında  ağrı  beklenmez.

Tırnak  mantarında  bulaş  söz  konusudur. Tırnak mantarının  en  önemli nedeni  kötü  el  ve  ayak  hijyenidir. Tırnak mantarlarında özellikle ayak ve el terlemeleri sebeptir çünkü  mantarlar nemli ve ıslak yapıları çok severler

Ortak  tırnak  makası, ortak  duş , ortak  havlu  ve  eldiven kullanımı, yüzme havuzlarından  bulaş  söz  konusudur

Tırnak  mantarının  olduğu  tırnakta  tırnak  olabildiğince  kesildikten  sonra diğer  kısım  setin  içinde  bulunan  materyalle  törpülenir. Tedavi  boyunca 5-6  günde  bir  tırnak cilalı  tırnak  setinin  içinde  bulunan   alkollü mendille silinmelidir. Piyasada  solüsyon  ve  krem  şeklinde  formları  da  mevcuttur. Tedavi  süresi  el  tırnak  mantarları  için  2-3  ay, ayak  tırnakları  için  4-6 aydır.

Ayak  aşırı  terlemesi  varsa , kötü  ayak  hijyeni , kötü  ayakkabı  kullanımı durumlarında  ayak  mantarı  için  zemin  hazırladığı  bilinmektedir. Ek olarak  kötü  hijyenli  havuzlarda , ortak  duş  kullanımında   bulaş  söz konusudur 

Tırnak  mantarını  tedavide  kullanılan  İtraKonazol ve  terbinafin  gibi mantar  ilaçları  geçirir. Ek  olarak  halk  arasında  sarımsağın  da  mantar enfeksiyonlarına  iyi  geldiği  bildirilmektedir.

Tırnak mantarı ile İlgili Makeleler

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı, tırnaklarda oluşan mantar enfeksiyonudur. Hastalığın tedavisinde lazer ile tedavi ya da ilaç ile tedavi yöntemleri mantarı iyileştirir.

makaleyi incele