Testis kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Testis kanseri kanser çeşitleri arasında en çok pozitif sonuçlanan kanser türüdür. Fakat kanser son evrede ise ve vücudun diğer organlarına yayılmış ise öldürme olasılığın artar. Kemoterapi, radyoterapi tedavileri sonucunda kanserli hücreler ölmemiş olabiliyor. Bu tür durumlarda kök hücre yöntemine başvurulur. Kök hücre tedavisine yanıt vermeyen hastalarda sonuç ölümle sonuçlanabilir.

Kanserli hücreler ilk birkaç hafta veya ayda testisin iç bölgesinde yayılır. Tedavi edilmediği takdirde zaman geçtikçe vücutta bulunan diğer organlara yayılır. Akciğerlere yayılarak kanlı balgam, öksürük gibi belirtilere, kemiklere yayılarak kemik ağrısı gibi belirtilere neden olur.

Testis kanseri cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi yöntemleri ile tedavi edilir. Fakat tedavi edilen hastalarda kanserli hücre kendini yeniler. Bu tür durumlarda kök hücre yöntemine başvurulur. Hastalık kök hücre yöntemine cevap vermediğinde ise ölümle sonuçlanabilir.

Testis kanseri ameliyatı kasık bölgesinde 3-4 cm kesilerek yapılan bir operasyondur. Ameliyat sırasında boşalmayı sağlayan sinir yapıları zarar görebilir. Kemoterapi tedavisi kısırlığa neden olabilmektedir. İleriki yaşlarda çocuk sahibi olmak isteyen hastalar için tedavi sürecinden önce sperm dondurulmalıdır. Böylelikle tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olunabilir.

Çocuk anne karnındayken testisler çocuğun karnında oluşurlar. Doğuma az bir süre kala inmeye başlarlar ve doğum sırasında normal olması gereken yere yani skrotum torbalarına yerleşirler. Bazen bu inişte problemler yaşanır. Bunlar hormonal veya mekanik sebeplerden kaynaklanabilir. Karın içerisinde veya yukarı kısımda kalan testisler kanser gelişmesine daha elverişli bir yapı alır. Bundan dolayı en çok çocuklarda inmemiş testis faktörü görülmektedir. Testis kanserinin bir başka nedeni ise genetik faktörlerdir. Anne adayının daha önce erken doğum yapmış olması testis kanserinin nedeni olabilir. Bunun yanında anne adayının daha önce düşük doğum yapması da testis kanserinin bir nedeni olabilir. Anne adayının hamilelik sırasında aşırı alkol kullanımı, tütün kullanımı gibi nedenler testis kanserini oluşturur.

Testis kanseri ile İlgili Makeleler

Testis Kanseri

Kökenini testisteki hücrelerinden alan ve testiste görülen Testis Kanseri'nin tedavisinde orşiektomi ameliyatı, kök hücre nakli, kemoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

makaleyi incele