Tansiyon düşüklüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyon düşüklüğü baş ağrısı yapabilir. Tansiyon düştüğünde beyne giden kan azaldığı için ve beyin damarları etkilendiği için ağrı oluşabilir. Eğer baş ağrısı tansiyon düşüklüğüne bağlı olarak sık olarak ortaya çıkıyorsa tedavisi için bir hekime başvurmak gerekebilir.

Belirli yiyecekler ve yöntemler tansiyonu yükseltmeye yardımcı olur. Daha fazla sıvı tüketmek bunların başında gelir. B-12 vitamini bakımından zengin gıdalar da tansiyona yükseltmeye yardımcı olur. B-12'de yüksek gıdalar arasında yumurtalar, güçlendirilmiş tahıllar ve sığır eti bulunur. Folat bakımından yüksek gıdalar da düşük tansiyona iyi gelir. Folat açısından zengin besinler arasında kuşkonmaz, garbanzo fasulyesi ve karaciğer bulunur. Konserve çorba, füme balık gibi tuz miktarını arttıran yiyecekler de tansiyona iyi gelebilir.

Yoğun bakımda hastanın tansiyonun dengede tutulması için uğraşılır. Ani tansiyon düşmesi ya da yükselmesi sık karşılaşılan yoğun bakım nedenleri arasındadır. Hastanın büyük veya küçük tansiyonu ayrı ayrı düşebilir. Hasta kapsamlı bir bakım altında olduğundan kısa sürede müdahale edilir.

Eğer adet düzenli ve olması gereken miktarlardaysa adet döneminde tansiyon düşmez. Ancak menoraji denilen hastalıkta yani adet miktarının fazla olması söz konusudur. Bu da aşırı kan kayıpları oluşmasına neden olur. Damar içinde akan kan miktarı azaldığı için tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir. Bu çok yaygın bir hastalık değildir.

Normal kan basıncı ve kan değerleri olan kişilerde aşırı olmamak şartıyla kan vermek tansiyonu düşürmez. Ancak eğer kişide zaten tansiyon düşüklüğü varsa veya sınırda bir tansiyon varsa düşebilir. Bunun haricinde kişide anemi olması durumunda kan vermek anemiyi derinleştirdiği için tansiyona olumsuz yansıyabilir. Aşırı miktarlar da kan vermek veya kaybetmek de damar içinde dolaşan kanı azalttığı için tansiyonu düşürür.

Tansiyon düşüklüğü durumunda kan, damarlara normalden daha az basınç yapar. Bu durumda organlara gerekenden daha az kan ulaşır. Hücreler yeterince oksijen ve besin alamaz. Bu sırada kalp düzenleyici mekanizma olarak hızını arttırır. Bu sayede organlara daha fazla kan ulaştırmaya çalışır. Bu durum hastaya nabızda yükselme ve hızlanma olarak yansır.

Tansiyon düşüklüğü genelde tehlikeli bir durum değildir. Ancak tansiyon düşüklüğünün sebebi olarak altta yatan ciddi bir hastalık varsa durum ciddi olabilir. Ayrıca şok adı verilen dolaşım yetmezliği nedeniyle bir tansiyon düşüklüğü acil tıbbi müdahale gerektirir. Ölüme kadar varan sorunlara yol açabilir.

Tansiyon düşüklüğü ile İlgili Makeleler

Tansiyon Düşüklüğü

Tansiyon düşüklüğü, 90/60 mm Hg'den daha düşük olan kan basıncı olup, tedavisinde hastanın yaşam tarzını değiştirmesi yeterli olmaktadır.

makaleyi incele