Su çiçeği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Su çiçeği mikrop vücuda alındıktan ortalama 2 hafta sonra kendini gösterir ve döküntüler ortaya çıktıktan sonra ortalama 7 gün sürer ve kendiliğinden geçer. Riskli hasta gruplarında ve yetişkinlerde daha uzun ve daha ağır seyredebilir.

Suçiçeği oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın semptomlarını henüz göstermeyen ama mikrobu taşıyan kişiler belirtiler ortaya çıkmadan 2 gün önce bulaştırıcılğa başlar. Döküntülerin ortaya çıktığı tüm hastalar ileri derece bulaştırıcıdır ve döküntülerin hepsi tamamen kabuklanana kadar bu durum devam eder. 

En sık damlacık yoluyla bulaşır. Yani, solunum sisteminde virüsü taşıyan hasta bireylerin konuşması, öksürüp hapşırması ile havaya yayılan damlacıklar sağlıklı kişilerin burnundan ağzından girerek bu kişileri de hasta eder. Ayrıca, döküntüsü olan bireylerde, döküntülere dokunulması ve onlarla temas edilmesi de yüksek bulaşma riski taşır. Bu döküntülerin keseciğe dönüşmüş olanları içinde virüs barındırır ve doğrudan hastalığa sebep olur. 

En sık bulaşlar, çocukların birbiriyle oyun oynaması, aynı odada ya da aynı evde yaşaması, kreş ortamı gibi oldukça yakın olunan durumlarda gerçekleşir. Ayrıca bağışıklığı olmayan yetişkinlerin de hasta çocuklardan hastalığı kapması mümkündür.

Suçiçeği başlangıcı genelde sessiz ve çok belirgin olmayan belirtilerle olur. Özellikle temas öyküsü olan çocuklarda, halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık, hafif ateş ile başlar bir süre sonra tipik belirti olan döküntüler ortaya çıkmaya başlar.

Su çiçeği aşısı 2 doz halinde uygulanır. Bunlardan ilki 12 aylık çocuklarda 2.si ise 4-6 yaş arasındadır. Mevsimle ve ya yılın belli bir zamanıyla ilişkili değildir çocuğun yaşı dolduğunda her zaman uygulanabilir. Eğer çocuk 13 yaşını geçtiyse ve hastalığı henüz geçirmediyse arada en az 1 ay olmak kaydıyla 2 doz aşılanması gerekir. Aşı omuz bölgesinden intramuskuler (kas içine) uygulanır.

Suçiçeği salgınları en kış kış ve ilkbahar aylarında görülmektedir ama yılın her zamanı görülme ihtimali vardır. Bulaşıcılıkta önemli olan esas faktör hastalığı taşıyan bireylerle temas öyküsüdür. Temas edilmesinin ardından bulaş olduysa ortalama 15 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Sağlıklı görünen, henüz belirtileri olmayan hastalar da belirtileri ortaya çıkmadan 2 gün kadar önce bulaştırıcı olmaya başlar. Döküntülerin tamamı kuruyup kabuklanana kadar (ortalama 7 gün) bulaşıcılık sürer. Bu süre içinde bağışıklığı olmayan çocuk ve ya yetişkinlerle temas edilmemesi gerekir.

Su çiçeği aşısı tam olan sağlıklı kişiler çok büyük ihtimalle hastalığı geçirmezler. Aşı oldukça yüksek koruyuculuğa sahiptir. Bunun yanı sıra, aşı sonrasında ileri yaşlarda zona oluşma ihtimali de hastalığı geçirmeye göre çok düşüktür bu açıdan aşı mutlaka uygulanması gereken bir korunma yöntemidir.

Su çiçeği aşısı çocuklar için Sağlık Bakanlığı’nın rutin aşı takviminde yer alır. 12 aylık bebeklere devlet tarafından ücretsiz olarak uygulanır. Bu hizmeti aile sağlığı merkezlerinden (eski sağlık ocakları) almak mümkündür. Zaten bebeğinizin ve ailenizin takibi yapan aile hekimliği tarafından bu konuda uyarılır ve çağırılırsınız.

Su çiçeği ile İlgili Makeleler

Su Çiçeği

Su çiçeği genelde çocuklarda görülen ateşli ve döküntülü bir cilt hastalığıdır. Çoğu durumda tedavi edilmeden kendi kendine geçer ancak gebelerde antiviral ilaç kullanımı gerekebilir.

makaleyi incele