evim.com

Soğuk Algınlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Soğuk algınlığı en fazla 5-10 gün sürmektedir. Eğer soğuk algınlığı belirtileri daha uzun sürerse tıbbi bir müdahale gerekiyor olabilir. Bunun dışında güçlü bir bağışıklık sisteminiz ve sağlıklı bir yaşam tarzınız varsa hastalığı daha kısa sürede atlatmanız olasıdır.

Soğuk algınlığını iyileştiren kesin bir tedavi veya ilaç olmadığı için belirtilerinize göre bir tedavi yöntemi uygulayabilirsiniz. Dinlenmek, sağlıklı beslenmek, bol sıvı tüketmek size genel olarak iyi gelecektir. Bunun dışında doktorunuza danışıp belirli ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar kullanmak   belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilmektedir.

Soğuk algınlığına neden olan virüsler insandan insana kolayca bulaşmaktadır. Bazı virüsler yüzeylerde üç saat yaşayabilir ve o yüzeyleri elleyip ardından yüzünüze dokunmanız soğuk algınlığı kapma ihtimalinizi artıracaktır. Bu nedenle soğuk algınlığı olan kişiye temas etmemek ve ellerinizi günde beş kez 20 saniye boyunca yıkamak önem taşımaktadır.

Bebeklerde soğuk algınlığı ortalama 9 veya 10 gün sürebilir. Ancak beş günden fazla görülen ateş yükselmesi için mutlaka doktora gidilmelidir. Hastalığın daha çabuk sonlanması için anne sütü önemlidir. Anne sütü, virüslerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlamaktadır.

Emziren annelerde soğuk algınlığı hastalığı bebeği etkilemez. Bebeğiniz de soğuk algınlığı sürecinde hastalığını size bulaştırmaz aksine anne sütü bebeğin hızlı iyileşmesini sağlayacaktır. Hastayken bebeğinizi emzirmek sizi yorabilir. Bu nedenle hastalık boyunca bol bol dinlenmek, sıvı tüketmek ve sağlıklı beslenmek sütünüzün azalmasını engelleyecektir.

Soğuk algınlığı solunum yollarını etkilediği için nefes almakta zorlanılabilir. Ancak nefes darlığı görüldüğünde doktora başvurmakta fayda vardır. Nefes darlığı başka bir hastalığın belirtisi de olabilir.

Soğuk algınlığı belirtileri başladığında vücut virüse maruz kalmıştır ve bu aşamada yapılacak en iyi şey bol su içmek ve dinlenmek olacaktır. Vücutta görülecek ağrılar ve diğer belirtiler dinlenme olmazsa daha da şiddetlenebilir. Ayrıca iyileşme aşamasına kadar etrafınızdaki kişilerle bir araya gelmemeniz daha iyi olacaktır. Çünkü virüsler hapşırdığınızda veya öksürdüğünüzde havada veya eşya yüzeylerinde asılı kalır ve kolayca başkasına bulaşabilir.

Soğuk Algınlığı ile İlgili Makeleler

Soğuk Algınlığı Nedir?

Burun, boğaz, sinüsleri etkileyen ve birden fazla virüsün neden olduğu bulaşıcı olan bir hastalıktır soğuk algınlığı.

makaleyi incele

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Tedavide sadece ilaçlara güvenmek doğru değildir, hastanın bu süreçte kendine iyi bakması şarttır.

makaleyi incele