Sivilce ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sivilcenin oluşma sebeplerinden biri yağ bezlerinden yağ asidi salınması olduğu için yağ bezlerinin yaygın olduğu yüz bölgesini sık sık sabunla yıkamak gereklidir. Stres de kısmen sivilce oluşumunu arttırdığı için stresten uzak durulması da sivilce oluşumuna karşı iyi gelebilir. Sivilce tedavisi uzun ve geç cevap alınan bir tedavi olduğu için sabırlı olmak ve tedaviye bağlı kalmak önemlidir. Bu yüzden poliklinik kontrolleri aksatılmamalı ve tedavi için gereken ilaçlar kullanılmalıdır. Güneş ışığı da genellikle sivilcenin oluşumuna karşı iyi geldiği için güneşlenmek de sivilce oluşumunu önleyebilir. Sivilceler ile oynamak ve sivilceleri sıkmak tedaviyi zorlaştırdığı ve enfeksiyon kapılmasına neden olduğu için sıkılmamalıdır. Aynı zamanda tedavi sonrasında kalıcı izlere de sebep olabilir.

Düzenli olarak sabun ve temizleyici kullanımı, astrijin kullanımı, Vitamin A asidi (tretinoin) içeren kremler, benzoil peroksit içerikli kremler, sivilcelerin kurutulmasını sağlar. Ama doktorunuzun tavsiyesiyle ilaçları kullanmalısınız. Doktor tavsiyesi olmadan bu ilaçları kullanmayınız.

Tedavinin ardından sivilce izleri için bazı kremlerin kullanımı tavsiye edilir. Bu tedaviden 1 sene sonraya kadar fayda görmeyen kişilerde cerrahi işlem önerilebilir. Sivilce izleri için fenolle kemocerrahi veya dermabrazyon (derinin bozulmuş tabakalarının soyularak düzeltilmesi) uygulanabilir. Dermabrazyon devamlı düzelme gösteren hastalara önerilir.

Yağ bezlerinin olduğu her yerde sivilce çıkabilir. Yağ bezlerinin yaygın olarak bulunduğu yerlerde sebum (yağ bezleri tarafından üretilen cilt sıvısı) üretiminin fazla olmasından dolayı sivilce oluşumu gözlenir. Sıklıkla yağ bezlerinin yaygın olduğu bölgeler; yüz, omuz, göğüs ve sırt bölgesinde çıkmaktadır. Yüzde sıklıkla yanaklar, burun, alın ve çene üzerinde görülür. Kulaklar da sıklıkla tutulan bölgelerdendir.

Cilde göre değişme göstermekle birlikte lokal (yerel) tedavilere yanıt 3 aydan sonra sistemik tedavilerin yanıtı ise 6-8 ay sonra alınmaya başlamaktadır. Tedavi uzun sürebildiği için sabırlı olmak ve tedaviye bağlı kalmak gerekir. Sivilce tedavisi aylarca hatta yıllarca sürebilir.

Ciltte ölü derinin artması, yağ foliküllerinin artması ve enfeksiyon gibi sebeplerden dolayı sivilce oluşumu gözlenir. Ayrıca genetik faktörler de sivilce oluşumunu sağlar. Kişinin anne ve babasında sivilce hastalığı varsa çocukta sivilce gelişme ihtimali yüksektir. Sivilceli kadınların %70’inde adetten 2-7 gün önce sivilce şiddetinde artış görülebilir.

Gebelerde sivilce rastlanılabilen bir hastalıktır. Gebelerde hafif olgularda topikal (yerel) tedaviler kullanılabilir. Ancak yine de doktorunuzun tavsiyesi doğrultusunda topikal tedaviyi uygulamalısınız fakat sistemik olarak kullanılan özellikle retinoidler kesinlikle gebelerde ve gebe kalmayı düşünen kadınlarda kullanılmamalıdır.

Sivilce ile İlgili Makeleler

Sivilce

Sivilce, yağ bezleri ve kıl köklerinin oluşturduğu bir cilt problemidir. Akne tedavisi için topikal tedavi ve sistemik tedavi olmak üzere 2 tip tedavi yöntemi vardır.

makaleyi incele