Sıtma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Teşhisi ve tedavisi çok kolay olan sıtma hastalığı, tutması durumunda hemen tedavi edilir. Hastalık kolayca teşhis edilip rahatlıkla tedavi edilmesine rağmen gerekli önlemler alınmaz ise ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden belirlenen parazit türüne göre uygun ilaç tedavisi verilir.

Sıtma hastalığı sivrisinek ısırması ile bulaşmaktadır. Hastalık yapan 4 tıp parazit bulunur. Sivrisinek hasta bireyden paraziti alır ve sağlıklı bireye ısırma anında bulaştırır. Parazit insan vücudunda gelişimini tamamlayıp hastalığa neden olur. Sivrisinekler ara konak rolünde bulunmaktadır. Esas gelişim ve bulaştırıcılık insanın kendi vücudunda görülmektedir.

Sıtma direk insandan insana çok nadir durumlarda bulaşır. Bu bulaş genelde sivrisinekler aracılığı ile olmaktadır. Sivrisinekler hasta bireyden paraziti alıp sağlıklı bireye ısırarak bulaştırırlar.

Sıtma ile İlgili Makeleler

Sıtma

Diğer adı malaria olan sıtma hastalığı, parazit taşıyan sivrisineklerin ısırığı ile insana bulaşan bir hastalık olup tedavisinde parazit türüne göre tedavi uygulanır.

makaleyi incele