Sistit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sistit için cinsel yolla bulaşan bir hastalık diyemeyiz. Sistit en sık bağırsaklarımızda bulunan e.coli bakterisi sebebiyle ortaya çıkar. Cinsel yolla bulaşan bazı bakteriler sistite yol açabilse de bu şekilde bir sistit oluşumu daha nadir görülür. Kadınlarda sistit cinsel temas sonrası görülebilir. Buradaki en sık sebep kadın vajenindeki bakterilerin mekanik yolla mesaneye taşınmasıdır.

Sistitte bulantı nadirdir. Yine de küçük çocuklarda mide bulantısı yetişkine göre daha sık görülür. Mide bulantısı başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Doktora gidildiğinde şikayetler eksiksiz bir biçimde anlatılmalıdır.

Evet, sistitte kanama görülebilir. Eğer idrarınızdaki pembe/kırmızı renk değişimini görüyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun. Bu kanama gözle fark edilemeyecek kadar az ise yalnızca idrar tetkikiyle anlaşılabilir. Tedavi sonrası kanamanın durduğunu görmek için doktorunuz testi tekrarlayabilir.

Sistitte akıntı beklenmez. Üretrada (idrarın vücuttan atıldığı kısım) akıntı olması akla üretranın iltihabı olan üretriti getirir. Şikayetlerinizi söylerken doktor mutlaka akıntı konusunda bilgilendirilmelidir.

Sistit gebelik oluşumuna engel değildir ancak gebelik esnasında sistit görülmesi erken doğum ve düşük ağırlıklı bebek gelişme riskini arttırır. Bu sebeple sistit olan gebe kadınlar mutlaka tedavi almalı ve tedavi sonucu için takip edilmelidir. Gebelikte rahmin mesaneye bası yapması sonucu idrar yaparken mesane tam boşalamaz ve bu durum sistit ve asemptomatik bakteriüri açısından risk oluşturur. Bu sebeple gebe kadınlar gebeliğin 16. ve 20.haftalarında mesane enfeksiyonu açısından taranmalıdır.

Mesanedeki bakterilerin bir miktarı, her idrar ile birlikte dışarı atılırlar. Mesanede durdukları süre boyunca idrar içerisinde üreyen bu bakterileri bol su içerek ortamdan uzaklaştırmak faydalıdır. Bol su içmek idrar yollarınızı bakterilerden temizlenmesine yardımcı olur.

Sistit ile İlgili Makeleler

Sistit

Sistit mesanenin iltihaplanması durumudur. Sistit hastalığının tedavisi için antibiyotik ilaçlar kullanılır.

makaleyi incele