Sırt ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bu soru açık bir evet ile cevaplanmalıdır. Birçok insanın vücudu zihinsel strese bağlı baş ağrısı, boyun ve sırt ağrısı ile tepki vermektedir. Güçlü stres vejetatif sinir sistemini doğrudan etkilediğinden, kas gerginliğini de arttırmaktadır. Bu nedenle omuz ve boyun bölgesinde sıklıkla gerginlik bulunmaktadır. Ağrı nedeniyle hasta kötü şekilde durmaya başlamaktadır. Bu nedenle daha az hareket etmektedir. Bu da ağrıyı artırmaktadır. Kaslar uzun vadede gergin kaldığı durumlarda, kemikler ve eklemler de daha yıpranacaktır. Panik atak gibi ani fiziksel belirtiler veren sorunlar göğüs ve sırt ağrısına neden olabilir.

Tıpkı diz eklemlerimiz gibi, eklem içindeki cisimler de yaşla veya aşırı kilolu olarak yıpranır. Osteoartrit, servikal omurganın yanı sıra lomber omurga bölgesinde bulunur. Bacaklarda ve ayaklarda ağrı alt sırttan yayılır, üst sırttaki şikâyetler çarpıklığa, baş ve boyun ağrısına yol açar. Eklemlerdeki aşınma ve yıpranma önlenemez, ancak durdurulabilir.

Kilo veren ve uygunsuz gerginlikten kaçınan hastaların ağrısız olma şansı yüksektir. Her şeyden önce, anti-enflamatuar ilaçlar yardımcı olur. Buna ek olarak, etkilenenlerin günlük yaşamlarına daha fazla egzersiz katmaları gerekir, çünkü bunun çok olumlu bir etkisi vardır.

Sırt ağrısının yaygın bir nedeni olan kötü duruş genellikle ayaklarla ilişkili olmaktadır. Örneğin ayaklar koşarken içeri doğru yuvarlandığı durumlarda, vücut dengede değildir. Bacaklar da içeri doğru dönmektedir ve pelvis hafifçe öne doğru eğilmektedir. Bu durum omurganın daha güçlü ve ağrılı bir eğriliğiyle sonuçlanmaktadır.

Uzun süre ayakta durmayı takiben birçok insan bel ağrısı yaşamaktadır. Bu tür ağrılar tabanlık giyerek hafifletilebilinmektedir. Tabanlıklar duruşu düzeltmektedir ve aynı zamanda iki kalça arasındaki yükseklik farklarını telafi etmektedir. Bununla birlikte uzun vadede ayak kaslarını ve tüm iskelet kaslarını güçlendirmek sırt ağrısını hafifletmekte veya önlemekte daha faydalı olacaktır.

Sırt ağrısı ile İlgili Makeleler

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısı, çoğu zaman geçici ve neden olduğu bilinmeyen bir ağrı olup, tedavisinde bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ağrının nedenini teşhis ettikten sonra uygun tedavi uygulanır.

makaleyi incele