evim.com

Sık İdrara Çıkma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin erken dönemlerinde sık idrara çıkma ihtiyacının duyulması en yaygın semptomlardan biridir. Özellikle ilk 1.5 ila 2 ay arasında yaygın şekilde görülür. 3. aya girilmesi ile birlikte gerileyen bu şikayet, son aylarda kendini yeniden gösterecektir. Ancak bu durum bebeğin büyüdükçe mesaneye baskı uygulaması ile alakalı olduğu için endişeye kapılmaya gerek yoktur.

Sık idrara çıkma sorununu engellemek için öncelikle hastanın bir uzman tarafından muayene edilmesi ve bu problemi tetikleyen hastalığın teşhis edilmesi gerekir. Ardından altta yatan hastalığın iyileştirilmesi için önerilen tedavi, hekim tarafından belirtilen şekilde ve planlanan süre boyunca sürdürülmelidir. Bu süre zarfında aşırı alkol ve kafein tüketiminden kaçınmak, uzun süre idrarı tutmamak, yeterli sıvı tüketmek, stresten kaçınmak ve lifli gıdalar tüketmek gibi uygulamalarla semptomları önlemek mümkün olacaktır.

Hamilelik döneminde sık idrara çıkma sorunu, gebeliğin 3. ve 6. ayları arasında gerileme gösterir. Ancak bebeğin büyümesi ile idrar kesesine uygulanan baskı artar ve son aylarda şikayetler kendini tekrarlar. Doğumun ardından annenin idrara çıkma düzeni eski haline dönecektir.

Sık idrara çıkma sorununun temelinde psikolojik problemler olabilir. Özellikle kaygı bozukluğu, yoğun stres altında olmak, depresyon ve benzeri durumlar kişide sık sık idrara çıkma ihtiyacı yaratabilir. Bu durumlarda uzman bir psikologdan yardım almak, şikayetlerin giderilmesinde etkili olacaktır.

Sık İdrara Çıkma ile İlgili Makeleler

Sık İdrara Çıkma Hastalığı Nedir?

Sağlıklı bireyler için günde 4 ila 8 arası idrara çıkmak normalken, daha fazlası sorun olarak algılanmaktadır.

makaleyi incele

Sık İdrara Çıkma Hastalığı Tedavisi

Sık idrara çıkma bir hastalık değildir, aşırı aktif mesane sendromu, üriner sistemde görülen enfeksiyonlar, iltihaplanma, tümörler gibi bir çok hastalığın belirtisidir ve bu hastalıkların tedavi edilmesi gerekir

makaleyi incele