Sedef hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Damlacık yoluyla (öksürük, hapşırma, gülme), cinsel ilişkiyle veya direkt temasla bulaşmayan bir hastalıktır.

Sedef hastalığının birçok tedavi yöntemi vardır. Hastalığın şiddetine göre tedaviye karar verilir. Lokal (bölgesel) olarak kremlerle, losyonlarla, jel ve şampuanlarla tedavi edilebildiği gibi fototerapi uygulamasıyla da tedavi edilebilir. Ayrıca şiddetli olgularda da sistemik ilaçlar tercih edilir.

Sedef hastalığında özellikle cilt belirtilerinin olduğu bölgelerde hafif kaşıntı beklenir. Ama kişiyi ileri derecede rahatsız edecek şiddetli bir kaşıntı beklenmemektedir. Şiddetli bir kaşıntı durumunda doktorunuza danışmalısınız.

Sedef hastalığı kronik (süreğen) bir hastalıktır. Sedef hastalığının tedavisiyle genellikle ciltteki belirtilerde hafifleme görülür. Birçok olguda ileri derecede iyileşme görülebilirken çok nadir olarak tamamen geçebilir.

Sedef hastalığı genetik olarak belirlenmiş bir hastalıktır. Sedef hastalığının sebeplerinden biri genetik faktörler olmakla birlikte hastalığın oluşumunda birçok faktör rol oynamaktadır. Sedef hastalarının 1/3’ ünün akrabalarında da sedef hastalığı mevcuttur.

Sedef hastalığı hemen hemen bütün yaşlarda görülebilir. 10 yaşından küçük çocuklarda %10 oranında sedef hastalığı görülürken yenidoğanlarda nadir olarak sedef hastalığı görülebilir.

Sedef hastalığı en sık diz, dirsek ve saçlı deriye yayılmakla birlikte vücudun birçok yerine de yayılabilir. Özellikle eritrodermik psöriasiste neredeyse tüm vücut tutulabilir.

Sedef hastalığı ile İlgili Makeleler

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı (Psoriasis), en sık deride görülen bir hastalıktır ve tekrar edici olduğu için uygulanacak tedavi, tetikleyici faktörlerin önlenmesi üzerine yapılır.

makaleyi incele