Sarkoidoz ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Sarkoidoz hastalığına sahip kişiler düzenli hekim kontrolüne ve ilaç uyumuna dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca günlük hayatta sigara kullanmama, egzersiz yapma, düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Hastalık tetikleyici bir çevresel etken veya etkenler (enfeksiyon etkeni patojenler, köy yaşamı, polen, kereste fabrikaları, şömine, soba, tozlar vb. çevresel etkenler) biliniyorsa bu tetikleyici etkenlerden uzak durulmalıdır.

Sarkoidoz hastalığında ölüm oranı %1-5 arasındadır. Hastalarda ölüm,  genelde solunum sistemi tutulumu sonrası solunum yetmezliği olanlar, sinir sistemi tutulumu olanlar ve kalp tutulumu olanlarda görülmektedir.

Sarkoidoz hastalığına sahip kişilerdeki yüksek kalsiyum düzeyi idrar yolu taşı oluşma riskini arttırmaktadır. Taş oluştuktan sonra meydana gelen ağrı bel-sırt ağrısı yapabilir. Sarkoidoz hastalığı kas tutulumunda sırt kasları da tutulmuşsa sırtta ağrı hissedilebilir. Sarkoidoz hastalığı belirtisi olan öksürük de devamlı var ise hastada öksürük kaynaklı bir göğüs-sırt ağrısı meydana gelebilir.  

Sarkoidoz hastalığı bulaşıcı hastalıklar grubunda olan bir hastalık değildir. İnsandan insana bulaşmaz. Bu yüzden sarkoidoz hastalarından uzak durmak, temas etmemeye çalışmak bu hastalık için koruyucu değildir.

Sarkoidoz hastalığı göz tutulumunda göz kızarıklığı, ışığa karşı hassasiyet, görmede bulanıklık, kısmi görme kaybı, tam görme kaybı, göz kuruluğu gibi belirtiler olabilir.

Sarkoidoz hastalığına sahip bireylerin sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Tedavi esnasında bağışıklık düşürücü ilaçlar kullanıldığı için besinler tüketilirken hijyene dikkat edilmelidir. Uyku düzenini bozabilecek rahatsız edici besinlerden kaçınılmalıdır.

Sarkoidoz ile İlgili Makeleler

Sarkoidoz

Sarkoidoz, en çok akciğerlerde oluşan yangısal bir hastalıktır. Genelde kendiliğinde geriler ve tedaviye ihtiyaç duyulan hastalarıda bağışıklık düşürücü ilaçlar kullanılır.

makaleyi incele