Salmonella ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Salmonella bulaş yolları, tifoidal olanlarda yani tifo hastalığına sebep olanlarda insandan insana bulaşır. İnsan sindirim sisteminden atılmış bakteri tuvaletten, tuvalet kağıdından ya da elini yıkamamış kişiden gıdalara bulaşması, ellerini ağza götürmek, suyun kirlenmesiyle bulaşır. Non tifoidal olanlarda ise yani sindirim sistemi hastalıklarına ve besin zehirlenmesine sebep olanlarda kümes hayvanlarından, çiğ etten, yumurtadan, insandan, bakteri ile kirlenmiş sulardan bulaşabilir. Hasta olmuş kuşlara ve sürüngenler dokunan kişilerin ellerini ağzına götürmesi de hastalığın bulaşmasına sebep olur.

Salmonella, dışkıdan alınan örnekle bakterinin üretilmesiyle teşhis edilir. Bakteri hareketli, laktoz şekeri kullanmayan, hidrojen sülfit (H2S) üreten bir bakteridir. Gruber widal tüp aglütinasyon testi ile bakterinin ürettiği proteinlere karşı vücudumuzda üretilen antikorlar ölçülür.

Salmonella bakterisi non tifoidal olanlarda kümes hayvanlarında, yumurtalarda, çiğ etlerde, çiğ yumurtalardan yapılan ürünlerde bulunur. Tifoidal olanlar sadece insanı konak olarak kullanır.

Salmonellaya bağlı besin zehirlenmelerinde hastalığın 1-2 hafta kendiliğinden geçmesi beklenir. Şikayetlere karşı tedavi verilir. İshal kesici ilaçlar, ateş düşürücüler gibi tedaviler verilir. Antibiyotik bakterinin direnci arttırır ve hastalığa olumlu etkisi yoktur. Bu yüzden antibiyotik verilmez.

Salmonella ile İlgili Makeleler

Salmonella

Salmonella gıda kaynaklı sindirim sistemlerinde çeşitli hastalıklara neden olan bir bakteri grubudur. Sarmonella türünü göre kendi geçer yada antibiyotikle destek tedavisi uygulanır.

makaleyi incele