Saç biti ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç biti, mekanik ve kimyasal temizlenme olarak iki farklı şekilde temizlenir. Mekanik temizleme, sirke ve bitlerin saçtan sık dişli tarakla ayıklanmasıdır. Kimyasal temizleme ise bit şampuanları, losyon veya kremleri ile temizleme yapılmasıdır.

Saç biti yumurtalarından yaklaşık 8 gün içinde çatlayarak oluşan sirkeler, daha sonra 8 gün içerisinde nifmlere dönüşür. Nimfler 4 kez deri değiştirdikten sonra yine yaklaşık 8-16 gün içerisinde erişkin saç bitine dönüşür.

Saç biti fotofobiktir (ışık sevmeyen). Bu yüzden ışıklı ortamlardan kaçar ve görmemiz engellenebilir. Aynı zamanda hareketli olduğu için yakalaması oldukça zordur. Saç bitinden kurtulmak için saçlar ıslatılıp ince dişli bir tarakla taranmalı veya elle tek tek ayıklanmalı ve bu temizlik saç biti şampuanlarıyla desteklenmelidir.

Mekanik ve kimyasal temizleme ile bulaşan kişideki bitler yok edilebilir. Buna ek olarak bit bulaşan kişinin ailesi, arkadaşları ve sürekli bulunduğu kalabalık ortamlardaki kişiler de kontrol edilmelidir.  Bulaşan kişileri tedavi ederek yeni bir döngünün başlaması önlenebilir. Ve aynı şekilde bit bulaşan kişinin eşyaları da temizlenmelidir.

Saç biti mekanik ve kimyasal temizleme ile temizlenir. Saç biti sirkesi, saç bitlerinden daha uzun ömürlüdür ve dayanıklıdır. Bu yüzden verilen tedavi mutlaka 7-10 gün içerisinde tekrarlanmalı ve kişisel veya ortak kullanımda olan eşyalar temizlenmelidir.

Saç biti uçamaz veya zıplayamaz. Bulaşması için direk kafa teması veya bulaşmış olan kişisel eşyaların kullanımı gereklidir. Evcil hayvanlardan saç biti bulaşmaz.

Saç biti vücuda bulaşmaz. Vücut biti, insan bitlerinin bir başka üyesidir. Nadiren kaş, kirpik ve sakallarda görülebilir.

Saç biti ile İlgili Makeleler

Saç Biti

Kafa derisinde yaşayan saç biti, saçlara tutunur ve kan ile beslenir. Saç bitini taşıyıcıdan arındırmak için hijyene dikkat edilmelidir ve tedavisinde bit ilacı en önemli yöntemdir.

makaleyi incele