Rota virüsü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rota virüsünün geçtiğini, belirtilerin kesilmesinden anlamak mümkündür. Kusma genel olarak ishalden önce başlar ve sonlanır. İshal ise 7-10 gün sürebilir. İshal kesildikten sonra enfeksiyonun pusuya yatıp vücutta beklemesi gibi bir durum söz konusu değildir, geçmiş demektir ve bulaştırıcılığı da ortadan kalkmıştır.

Rota virüsü genelde fekal-oral yolla bulaşır. Yani dışkı ile atılan virüslerin bir şekilde bebeklerin ağzından sindirim sistemine giriş yapması ile bulaşır. Bebeklerin hareketleri ve çevre ile ilişkileri takdir edilebileceği gibi oldukça sınırlıdır. Bu sebepten bebeğe bakım veren, ağzına götürdüğü eşyalara ve bebeğin kendisine dokunan kişilerin sık sık elini yıkaması, hijyene çok dikkat etmesi gerekir.

Rota virüsü tekrarlayabilir, şart değilse bile aşı ile korunmamış bebeklerde gerçekleşebilecek bir durumdur. Fakat endişe etmeye gerek yoktur çünkü hastalık tekrarladıkça şiddeti azalır ve zamanla tamamen belirtisiz hale gelir. Bebeklerin çok büyük bir kısmı ömrü boyunca aşılanmazsa, yalnızca bir kere ciddi rota virüs enfeksiyonu geçirir. Aşılanırsa bir kere bile geçirmez.

Rota virüsünün yol açtığı bulantı ve kusma 2-3 gün, ishal ise 7-10 gün sürebilir. Daha kısa da seyredebilir. Fakat daha uzun seyretmesi başka bir probleme işaret eder. Bebeğe rota virüsü enfeksiyonu teşhisi yanlış konmuş ya da ek bir problem oluşmuş olabilir. Geçmemekte ısrarlı belirtiler varsa mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Aşılanma, insanoğlunun ömrünü çok ciddi oranda uzatmış, özellikle de çocuk ve bebek hastalıklarına bağlı sakatlık ve ölümlerin engellenmesinde çığır açmış bir korunma yöntemidir.

Rota virüsü aşısının bilinen ciddi yan etki oranı 20.000 ila 100.000 dozda 1 görülmektedir. Aşıya bağlı alerji riski ise 1.000.000’da 1 görülmektedir. Bu demek oluyor ki, neredeyse tüm çocuklar hastalanma ve hastalığa bağlı durumlardan hiçbir yan etki olmadan korunmaktadır. Buna karşılık aşı ortaya çıkmadan önce her sene 20-60 çocuk rota virüs enfeksiyonundan kaybedilmekteydi.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi ile ilgili çeşitli özel durumları varsa aşı yaptırılmadan mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Rota virüsü aşısı genelde 2. Ayda ve 4.ayda olmak üzere 2 dozda yapılır. Mevsim farketmez, bebek ne zaman doğduysa 2 ay sonra uygulanmaya başlanır. Bebekte ciddi bir başka enfeksiyon veya bağışıklık sistemi problemi olması halinde mutlaka hekime danışılmalıdır.

Rotavirüs aşısının iki türü de oral, yani ağızdan sıvı şekilde verilir. Klasik olarak iğne yolu ile uygulanmaz.

Rota virüsü ile İlgili Makeleler

Rota Virüsü

Belirtilerini bulantı, kusma ve ishal olarak gösteren rota virüsü, sindirim enfeksiyonuna yol açan bir hastalık olup, tedavisinde; dehidratasyon, ateş ve ağrı tedavisi uygulanır.

makaleyi incele