Romatoid artrit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Romatoid artrit, kişinin kendisinde yukarıda yazılan semptom ve belirtileri görmesiyle doktora başvurması sonucunda doktorun tıbbi öykü, fizik muayene yapması ile teşhis edilir. Ayrıca uzman doktor şüphe durumunda teşhisi desteklemek için kan tahlili, görüntüleme yöntemleri, eklem sıvısı incelenmesi gibi tanı yöntemlerini uygular hastada.

Romatoid artritin genetik geçişli olup olmadığı konusu kesin değildir. Ama ailede romatoid artrit öyküsü bulunan kişilerde romatoid artrit görülme riskinin fazla olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra kişide meydana HLA-DR1 ve HLA-DR4 genlerinde mutasyon gelişmesi romatoid artrit gelişmesinde rol oynadığı bilinmektedir.

Romatoid artrit için güncel tedaviler kapsamında hastalığı iyileştirici bir tedavi söz konusu değildir. 

Ancak verilen ilaçlar ve öneriler ile hastalığın ilerlemesinin ve belirtilerin görülmesinin önüne geçilebilir.

Böylece hastanın yaşam kalitesi arttırılmış olur.

Romatoid artrit direkt olarak ölüm nedeni değildir. Ancak kalp, akciğer, böbrek ve santral sinir sistemi gibi hayati organları tutarak ölüm nedeni olabilir. Hasta bu riski azaltmak için yediği gıdalara, sigara kullanımına, ilaçlarına, egzersizine kısacası doktorun önerdiği her maddeye dikkat etmeli.

Romatoid artrit ile İlgili Makeleler

Romatoid Artrit

Romatoid artrit vücutta eklemler ve çeşitli bölgeleri tutan, ilerleyici ve iltihabi bir hastalıktır. Tedaviler hastalığın ilerlemesini engellemek, eklem hasarını önlemek içindir.

makaleyi incele