Romatizma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Romatizma hastalığı olan hastaların soğuk ve nemli ortamlardan bulunmamaları önemlidir. Günlük iki litreden fazla su tüketilmelidir. Düzenli beslenmek şekerli yiyeceklerden, patates kızartması, beyaz ekmek gibi yiyeceklerden uzak durmak ağrıları azaltacaktır. Doktorunuzun önerdiği egzersizleri uygulayarak sıcak ortamlardan bulunarak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Bunların yanında düzenli doktor kontrolü ve verilen ilaçları düzenli alma ağrılarınızı azaltacaktır.

Hastanın laboratuvar test sonuçları normale yakın değerlerde ise tanıyı koymak oldukça zordur. İltihaplı romatizmalarda mutlaka hemogram, CRP, anti CCP, romatoid faktör, sadimantasyon testleri yapılmalıdır. Hastada normal romatizma (kireçlenme) mevcut ise yapılan bu testlerin değerleri normal çıkacaktır. Yapılan testler de iltihabın şiddetini öğrenmek için kan testleri yapılabilir. Ağrılara sebep olan eklemlerden sıvı alınarak tanı konulabilir. Bu testlerin yanı sıra kalsiyum, alkali fosfat ölçümleri de yapılarak kemik metabolizması değerlendirilir.

Çoğu romatizmal hastalıkları tedavi sonucu tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Uygulanan tedaviyle birlikte organ tutulmaları önlenebilir. Romatizma hastalığı kronik bir hastalık olduğu için tedavi süreci yıllar sürebilir.

Romatizma hastalığı sindirim sistemi şikayetleri, böbrek fonksiyonlarının azalması, nörolojik hastalıkların oluşması el ve parmaklarda renk solması, nabız kaybı, deri altı nodüllerine neden olduğu gibi göğüste ağrıya da sebep olabilir.

Romatizma hastalığı simetrik bir hastalık olduğu için iştah azalması çok yüksek olmasa da ateşlenme, kilo kaybı gibi başlıca rahatsızlıklara yol açabilir. Romatizma hastalığında çok yüksek derecede ateş görülmez. Fakat yüksek olmasa da belirtileri arasında ateşlenme vardır.

Hastanın şikayetleri dinlenir. Hastalığın genetik yatkınlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı incelenir. Romatoloji uzmanı fiziki muayene ile hastalığın belirtilerini inceler. Fiziki muayene ile hastalığın teşhisi %70 oranında konur. Bunun yanında laboratuvar testleri hastalığın tanısı için gerekebilir. Yapılan fiziki muayeneyle birlikte testlerin yapılması sonucu tanı konur.

Romatizma hastalığı iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olarak ikiye ayrılır. En tehlikeli olan romatizmalar iltihaplı olan romatizmalardır. En tehlikeli olanı halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen organlar, el ve ayak eklemlerin etkileyen romatoid artrittir. Bunun yanında kronik bir hastalık olan omurgalarda tutulmalar neden olan ağrılı, ilerleyici bir hastalık olan ankilozan spondiliti örnek verebiliriz

Romatizma ile İlgili Makeleler

Romatizma

Romatizma, hastalarda hareket kısıtlığına, eklemlerde ve bağlarda meydana gelen şişliklere neden olan bir hastalık olup, ilk olarak fizik tedavi yöntemi uygulanır.

makaleyi incele