Renk körlüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Renk körlüğü olan birisi hastalığın türüne göre farklı farklı görür. Aslında her insan biraz da olsa birbirinden farklı görür. Ancak renk körleri normal her insanın benzer şekilde gördüğü renkleri göremezler. Örneğin bazı hastalar kırmızı ve yeşil renkleri olması gerekenden daha soluk görürken bazıları kırmızı ya da yeşil rengini tamamen göremezler. Bazı hastalar ki bu en ağır şeklidir tamamen siyah beyaz tonlarında görürler.

Anayasada sürücü adaylarıyla ilgili belirtilen maddeye göre "renk körlüğü olanlar herhangi bir koşul aranmadan sürücü olabilirler" ifadesi yer almaktadır. Bundan dolayı ehliyet alacaksanız renk körlüğünden endişelenmenize gerek yoktur.

Renk körlüğü genellikle genetik geçişlidir. Koni hücreleri dediğimiz gözde bulunan bir kısım yapıların genlerden kaynaklanan problemleri nedeniyle bazı renklere karşı görme kusurları meydana gelir. Nadiren daha sonradan bazı sebeplerle de meydana gelebilir. Sonradan oluşan renk körlükleri genellikle sebep ortadan kalktığında kendiliğinden düzelir.

Renk körlüğü ile İlgili Makeleler

Renk Körlüğü

Renk körlüğü; gözün, renkleri görme yetisinin kısmen ya da tamamen ortadan kalkması durumu olup, tedavisinde; özel üretilen gözlükler ve kontak lensler kullanılabilir.

makaleyi incele