Reflü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Reflü özellikle iman tahtası kemiğinin arkasında yanma yapar. Bu tipik bir semptomdur. Bazı hastalarda atipik olarak yaygın göğüs ağrısına da sebep olabilir. Bu zaman zaman kalp krizi zannedilip hastalarda endişeye yol açabilir.
Bebek sık sık ve az miktarlarda emzirilmeli tıka basa doyurulmamalıdır. Bebeğin mümkün olduğunca dik veya oturur pozisyonda emzirilmesi gerekir, tamamen yatay konumda olmamalıdır. Bebeği emdikten sonra biraz dinlendirin, hemen hoplatıp zıplatmayın. Gece uyutmadan 2 saat önce beslemeyi kesin.

Reflü esnasında asitli mide sıvılarının solunum yollarına da geçmesi sonucu tahrişler oluşur ve bu öksürüğe neden olabilir. Bilinen bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa ve geçmeyen bir kuru öksürüğünüz varsa bunun nedeni reflü olabilir. Bu durumda reflü olup olmadığını anlamak için mutlaka bir doktora gitmeniz gerekir.

Reflünün belirtileri arasında normal şartlarda sırt ağrısı ya da kol ağrısı yoktur. Yaşadığınız ağrı hissinin başka bir nedeni olabilir. Sırt ağrınız ya da kol ağrınız varsa doktorunuza danışmalısınız.

Evet reflü tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat ilaç tedavisi bırakıldıktan sonra yaşam tarzı değişikliklerine dikkat edilmezse genelde tekrarlar. Bütün hayatınız boyunca beslenme önerilerine uymanız önemlidir.

Reflü mide bulantısı, gaz ve şişkinlik yapabilir. Çok rastlanan bir semptom değildir fakat reflüye eşlik edebilir. Bunlarında yanı sıra midede ekşime hissi ve göğsünüzün ortasına doğru bir yanma hissi de yaşayabilirsiniz. Bu ekşime ve yanma hissi mide bulantısı ile birbirine karıştırılabilir.

Normal şartlarda yapmaz. Fakat ilerleyip akciğerle ilgili bir komplikasyona yol açtıysa, nefes darlığıyla beraber çarpıntı da görülebilir ama bu çok nadir rastlanan bir durumdur. Kalp çarpıntısı için bir uzmana başvurmanız önerilir.

Reflü ile İlgili Makeleler

Reflü

Reflü hastalığı, vücut sıvılarının gitmesi gereken yönün tersine gitmesi halinde meydana gelir. Tedavi edilebilen basit bir hastalıktır ve tedavisinde bazı ilaçlar ve diyet önerileri yer alır.

makaleyi incele