Raşitizm ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Raşitizm, vitamin D ve türevlerinin eksikliğinde görülmektedir. Bunlar sadece bitkisel besinlerden alabileceğimiz Ergokalsiferol (vitamin D2) ile hem deride kolesterolden gün ışığı etkisiyle sentezlenebilen kolekalsiferol (vitamin D3) ’tür.

D vitamini eksikliği durumunda bağırsaklardan yeterince kalsiyum ve fosfat emilimi olamaz. Vücudumuz, kandaki düşük kalsiyum ve seviyesini telafi edebilmek için kemiklerin yapısında bulunan kalsiyum ve fosfatı kana serbestler. Dolayısıyla kemiklerin stroması (organların hücrelerini çevreleyerek ona destek sağlayan bağ dokusundan oluşan temel dokusu) zayıflar. Bundan dolayı kemikler sertliğini kaybeder. Nihayetinde kolayca bükülecek, kırılacak hale gelirler.

İskelet deformasyonlarının hat safhada olduğu ileri derece hastalara cerrahi operasyon uygulanmaktadır. Daha çok ilaç terapisi ile tedavi edilen raşitizme, uzmanlar son çare olarak başvurmaktadır.

Cerrahi operasyonlar, büyüme çağına sona erdirmiş yetişkin bireylerde uygulanır. 

Çocuklarda büyümeyle beraber istenmeyen komplikasyonlara sebep olabileceği için cerrahi uygulamalardan kaçınılır.

Anne sütünde bolca D vitamini bulunmaktadır. Anne sütünün yeterli olarak verilmesi, raşitizmin oluşmasını engeller.

Aynı şekilde, gebe veya emziren annenin bolca vitamin içeren diyetlerle beslenmesi gerekmektedir.

Tedavi, raşitizmin geldiği safhaya göre farklılık göstermektedir. Erken yaş veya safhalarda tespit edilen raşitizm, sadece vitamin desteği ile tedavi edilebilmektedir.

Öncelikle kısa süreliğine gün ışığına maruz kalmanız, bolca et, balık, süt ürünleri tüketmeniz istenebilir.

Ancak ilerlemiş safhadaki raşitizm hastaları için az sıklıkta olsa da ameliyat gereksinimi olabilir. Ameliyat geçiren hastaların tedavi sürece de bir o kadar kısa ve kolaydır.

Raşitizmin ilerlemesine göre uygun tedavi verilecek olunursa, tedaviye olumlu cevap veren bir hastalıktır. Hatta çoğu vakada cerrahi işleme gerek kalmadan sadece ilaç terapisi ile tedavi sağlamak mümkündür.

Tedavi sürecine yanıt 1 haftada alınmaya başlar; 3 ay ile 2 yıl arası süren bir zaman diliminde de tedavi tamamen bitmiş olur.

Bir kemik yıkım hastalığı olan raşitizm, bu hastalığın çocuklarda görülen haline verilen isimdir. Dolayısıyla yetişkinlerde görülmez.

Yetişkinlerde görülen kemik hastalıkları ise osteomalazi ve osteoporozdur. Hem klinik bulguları hem de komplikasyonları değişiklik göstermektedir.

Raşitizm ile İlgili Makeleler

Raşitizm

Raşitizm, çocuklarda kemiklerin zayıflaması ile beraber şekil bozukluğuna neden olan bir kemik hastalığı olup tedavisi eksik vitamin ve minarelerin yerine konulması yönündedir.

makaleyi incele