Rahim kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahim kanseri, tedavi edilmediği takdirde kesinlikle öldürür fakat tedavi ile iyileşme ve kür olma imkanı olan bir kanser türüdür. Yani rahim kanseri olan hastaların pek çoğu uzun süreler hayatlarını sürdürür. Tümör en sık 1.evrede tanı alır (%75) ve bu evreden sonra 5 yıllık hayatta kalım oranı %90’dır.

Elbette ki tümörün evresi, girişim düzeyi, büyüklüğü, diğer organlara yayılımı, kanserin tipi, karın içi hücre incelemesi sonucu gibi pek çok faktör hastalığın gidişatını etkiler. Her kanserde olduğu gibi ne kadar erken evrede yakalanırsa tedavisi o derece başarılı olur.

Rahim kanseri, kesinlikle öldüren bir hastalık değildir. Bu yüzden kaç yılda öldürür sorusu uygun değildir. Rahim kanseri, günümüzde oldukça etkin tedavi edilebilen ve erken evrede belirti vererek saptanan gidişatı nispeten olumlu bir kanser türüdür, bu açıdan umutsuz olmamak gerekir.

Rahim kanseri için ortalama 5 yıllık sağ kalım oranları evreye göre belirlenir ve genelde şu şekildedir,

Evre 1 %89, Evre 2 %73, Evre 3 %52, Evre 4 %17. Anlaşılacağı üzere evre arttıkça 5 yıllık sağ kalım oranı düşmektedir fakat bu durumda bilinmesi gereken şudur ki, hastaların % 90’ı evre 1 ve evre 2’de tanı alır. İleri evrede gelen hasta sayısı oldukça azdır.

Rahim kanseri ağrı yapabilir. Bu ağrı genelde alt karında (pelvis bölgesinde) ve kasıklarda hissedilir. Ağrının sebebi büyüyen tümör dokusunun etraftaki damarlar, sinirler gibi yapılara baskı uygulaması ve bölgedeki normal fonksiyonları bozmasıdır. Fakat ağrı genellike sık görülen ve ciddi derecede bir belirti değildir, hastaların yalnızca %20 kadarı ağrıdan şikayetçidir.

Rahim kanseri olan kişi cinsel ilişkiye girebilir, rahim kanseri rahmin iç tabakasındadır ve cinsel ilişki esnasında bu bölgeyle ilgili bir problem yaşanması imkansızdır. Vajinada herhangi bir problem tümör yayılmaya başlayana kadar (evre 3) izlenmez.

Rahim kanseri için bilinen herhangi bir test mevcut değildir. Maalesef sağlıklı toplumu taramak için bir test de yoktur. Rahim kanseri teşhisi, biyopsi, keşif amaçlı karın ameliyatı ve küretajla rahim dokusundan örnekler alınıp laboratuvarda incelenerek konur.

Rahim kanseri kesinlikle bulaşıcı değildir. Kişiden kişiye ve ya herhangi bir virüs, bakteri, mantar gibi mikroorganizma ile bulaşması imkansızdır. Rahim kanseri hormon metabolizmasıyla ilgili bir hastalıktır.

Rahim kanseri tam olarak genetik değildir fakat tüm kanserlerin belirli gen gruplarını ve bunların çalışmasını etkileyerek başladığı bilinmektedir. Rahim kanseri de böyledir. Ailede başka kanser, özellikle de jinekolojik kanser varlığında risk artar. Bu bozulmuş genlerin çeşitli çevresel faktörlerden destek alarak kansere yola açtığı düşünülmektedir.

Rahim kanseri ile İlgili Makeleler

Rahim Kanseri

İç rahim tabakası içinde kalınlaşma ile kalınlaşmayı yaratan hücrelerin şekil değiştirmesiyle kötü huylu hale gelmesi sonucu oluşup tedavisinin temelini cerrahi ve radyoterapi oluşturur.

makaleyi incele