Rahim Delinmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kürtaj işlemi her yerde yaptırılmamalıdır. Tam donanımlı bir sağlık merkezinde yapılmalıdır. Ancak bu işlem ne kadar titiz yapılırsa yapılsın rahim içinde bazı sorunlara yol açabilir. Kişinin arka arkaya kürtaj olması rahim bölgesinin zarar görmesinde etkilidir. Rahmin iç bölgesinde enfeksiyon ve rahim içinde yapışıklıklar oluşturabilir. Kürtaj sırasında en sık görülen komplikasyonlardan biri rahim delinmesidir.

Rahim delinmesi genellikle kürtaj, sezaryen ya da serviks bölge üzerinde yapılan bir operasyondan sonra görülür. Söz konusu operasyonlardan sonra iç servikal yapıda yaralanma ortaya çıkabilir. Bu yaralanma sonrasında yara izi dokusu oluşur. Bu doku servikal dokuların da zayıf olması sebebiyle delinmeye karşı duyarlılığı arttırır.

Rahim delinmesi kendiliğinden geçen bir durum değildir. Rahim delinmesi tanısı konulmasından sonra hemen gerekli müdahale yapılmalıdır. Hastanın karın boşluğu açıldıktan sonra genellikle delik olan bölgede onarım yapılır. Çoğu vakalarda delinmeye bağlı kanama görülmez.

Rahim Delinmesi ile İlgili Makeleler

Rahim Delinmesi

Rahim delinmesi, kadınlarda bazı jinekolojik uygulamalar ve cerrahi işlemler sırasında ortaya çıkabilen bir komplikasyondur. Antibiyotik tedavisi ve jinekolojik ameliyat gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele