Pulmoner emboli ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ani gelişen şiddetli pulmoner emboliler çok hızlı bir şekilde hastanın genel durumunu bozabilir ve ani ölüme neden olabilir. Ani veya şiddetli nefes darlığı, göğüs ağrısı gelişmesi durumunda derhal acil sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Erken müdahale edilmesi durumunda pulmoner embolideki ölüm oranı önemli ölçüde azalmaktadır.

Pulmoner emboli gelişmesi durumunda vücuttaki pıhtı eritici mekanizmalar sayesinde veya etkin tedavi ile pıhtı eritilebilir veya vücuttan uzaklaştırılabilir. Ancak pulmoner emboli için en önemli risk faktörü daha önce pulmoner emboli geçirmiş olmaktır. Bu sebeple pulmoner emboli geçirdikten sonra risk faktörlerinden uzak durulmalı ve doktorun önerdiği ilaçlar önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır.

Pulmoner emboli geçiren hastalar düzenli ve sağlıklı beslenmeli düzenli egzersiz yapmalı ve ideal kilolarını korumalıdırlar. Sigara kullanıyor iseler mutlaka bırakmalıdırlar. Uzun seyahatlerden kaçınmalı veya zorunlu ise mutlaka doktoruna bilgi vermeli ve seyahat boyunca sık sık mola vermelidirler. Önerilen süre boyunca ilaçlarına devam etmelidirler. 

Pulmoner emboli tekrarlayabilen bir hastalık olduğundan doktor kontrolleri aksatılmamalı ve ani gelişen şikayetler varlığında vakit kaybetmeden acil sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır.

Pulmoner emboli ile İlgili Makeleler

Pulmoner Emboli

Halk arasında akciğer embolisi olarak bilinen pulmoner emboli hastalığı, akciğere pıhtı atması sonucu atar damarların aniden tıkanması olayı olup acil müdahale gerektirir

makaleyi incele