Prostat kanseri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Prostat kanserinin kemiğe sıçraması, tümörün metastaz yaptığı anlamına gelir. Bu da kanserin 4. evreye ilerlemesi durumudur. 4. evre önceki evrelere göre daha kötü prognoza sahiptir. Bu süreçte genelde hekim tarafından hormonoterapi tedavisine başlanır. Yapılan çalışmalarda hormonoterapi sonrası yaşam süresinin ortalama 2-3 yıl olduğu ortaya konmuştur. Ancak bu süreç hastaya bağlı olarak da değişir. Bu süreler sadece ortalama sürelerdir.

4. evre prostat kanseri son evre kanserdir. Bu evrede kemik gibi dokulara veya vücudun uzak bölgelerine yayılım söz konusudur. 4. evre prostat kanserinde çoğunlukla hormonoterapi yapılır. Hormonoterapi ile yaşam süresi ortalama 2-3 yıldır.

Prostat kanserinde yaşam süresi hastalığın evresine, hastanın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Hiç tedavi edilmemiş bir prostat kanseri ortalama 10-15 senede son evreye ulaşır. Bundan sonra da ortalama yaşam süresinin 1-3 yıl olduğu düşünülürse ortalama hiç tedavi edilmemiş bir prostat kanserinde yaşam süresi 12-18 senedir. Ancak ilk evrelerde yapılan tedaviler oldukça işe yaramaktadır ve hastalığı iyileştirmektedir. Günümüzde de tanı ve tedavi şansları artmıştır.

Prostat kanseri her kanser gibi tabii ki hastayı öldürebilir. Ancak günümüzdeki tedavi yöntemleriyle artık hastalık erken olarak teşhis edilip tedavi edilmektedir. O zaman da hastalık uygun takiplerle hastada ölüm riski oluşturmaz. Ancak metastaz yapmış son dönem prostat kanserlerinde ölüm riski artmaktadır.

Prostat kanseri ile İlgili Makeleler

Prostat Kanseri

Prostat kanseri, prostattaki kötü huylu büyümenin neden olduğu hastalık olup, tedavisinde kanserin evresine göre tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir.

makaleyi incele