Prostat büyümesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Prostat dokusu yaşla beraber büyümeye başlar. Özellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülür. Prostat büyümesini önleyici kesin bir çözüm yoktur ancak obezite, metabolik sendrom ve şeker hastalığı prostat büyümesi ile ilişkili olduğu için sağlıklı ve dengeli beslenme, egzersiz, kilo kontrolü, metabolik sendromun önüne geçmek gibi yöntemlerle risk azaltılabilir.

Prostat büyümesi ağrıya neden olmaz. Ancak idrar yollarında tam tıkanıklık sonucu idrar böbreklere geri kaçarsa veya mesanenin tam boşaltılamaması sonucu mesane enfeksiyonu (sistit), mesane taşı gibi komplikasyonlar meydana gelirse ağrı görülebilir.

Prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat prostat büyümesinde bazı durumlar risk faktörü olarak kabul edilmektedir.

  • Yaş: Yaş arttıkça iyi huylu prostat büyümesinin görülme sıklığı artmaktadır. Yapılan çalışmalarda prostat boyutunun yaşla beraber arttığı ancak idrar yolu semptomlarının şiddeti ile prostat boyutu arasında direkt bir ilişki olmadığı gösterilmiştir.
  • Coğrafya: Uluslararası çalışmalar, iyi huylu prostat büyümesi ve buna bağlı idrar yolu semptomlarının bazı bölgelerde daha sık görüldüğüne dikkat çekmektedir. Örneğin güney asya popülasyonunda, batı popülasyonuna göre daha küçük prostat hacmi olduğu gösterilmiştir.
  • Genetik: Hem iyi huylu prostat büyümesinin hem de idrar yolu semptomlarının nedenleri arasında genetik yatkıınlığıın olduğu kanıtlanmıştır. Erkek akrabalardan birisinde iyi huylu prostat büyümesi (BPH) öyküsü varsa risk 4 kat, erkek kardeşlerinden birisinde varsa risk 6 kat artmaktadır. Kalıtsal prostat büyümeleri, kalıtsal olmayan prostat büyümelerine göre daha erken yaşlarda semptom verir ve prostat hacmi genellikle daha büyüktür.
  • Hormonlar: Prostat salgı hücrelerinde bulunan 5-alfa redüktaz enzimi testosteronu dihidrotestosterona çevirir. Dihidrotestosteron ise prostat büyümesine neden olur. 
  • Metabolik sendrom ve kalp damar hastalıkları: Kalp yetmezliği, inme ve tip 2 diyabet riskini arttıran durumların beraber görüldüğü tabloya metabolik sendrom denir. Metabolik sendromun 4 bileşeni vardır: Kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon), kan şekeri yüksekliği, bel çevresinde yağlanma ve kolesterol yüksekliğidir. Yapılan çalışmalarda metabolik sendrom ile prostat büyümesinin ilişkili olduğu gösterilmiştir. 
  • Şişmanlık: Vücuttaki yağ doku miktarının prostat hacmi ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Vücut kitle indeksinde (BMI) her 1kg/m2 ‘lik artış prostat hacminde 0.41 cc’lik artışa neden olmaktadır.
  • Diyabet: Tip 2 diyabette kandaki insülin düzeyleri artmıştır. İnsülin bir büyüme faktörü gibi davranıp prostat büyümesine neden olur. İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1) ve insülin benzeri büyüme faktörü bağlayıcı protein-3 (IGFBP) artmış prostat büyümesi riski ile ilişkilidir.
  • Fiziksel aktivite: Fiziksel aktivite ve egzersiz BPH ve BPH cerrahisi riskinde azalmaya neden olmaktadır.
  • Diyet: Kesinliği kanıtlanmamış olsa da beslenme alışkanlıklarının BPH gelişiminde etkisi olabileceği gösterilmiştir. Gün içinde fazla kalori alınması, alınan kalorinin kırmızı et, yağ, süt, kümes hayvanı, tahıl, ekmek ve nişasta ağırlıklı olması BPH riskini arttırabilir. 
  • İltihap: Vücutta meydana gelen yangısal tepkiye inflamasyon (iltihap) denir. Vücutta iltihap varlığı prostatın iyi huylu ve kötü huylu büyümesini (prostat kanseri) uyarır.


Penis sertleşmesine ereksiyon denir. Ereksiyonun başlatılamaması veya sürdürülememesi ve bunun 6 aydan uzun sürmesi durumu ise  erektil disfonksiyon olarak ifade edilir. Alt idrar yolu şikayetleri ve prostat büyümesi olan hastalarda erektil disfonksiyon görülme sıklığı da artmıştır. Ortaya çıkma mekanizmaları benzer olduğu için prostat büyümesi erektil disfonksiyon için risk faktörüdür.

İyi huylu prostat büyümesi ve alt idrar yolu ile ilgili semptomlar, ereksiyon bozukluğu (erektil disfonksiyon) ile ilişkilidir. Bununla beraber tedavide kullanılan alfa bloker ilaçlar boşalmayı (ejakülasyon) etkileyebilir.

Prostat kanseri de prostat büyümesine ve benzer semptomlara neden olabilir ancak iyi huylu prostat büyümesi, prostat kanseri için risk faktörü değildir. Gerekli kan testleri yapıldığında prostatta meydana gelen büyümenin iyi huylu mu kötü huylu mu olduğu belirlenir.

Prostat büyümesi ile İlgili Makeleler

Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi, idrar kanalının üstünde bulunan prostat bezinin yaş ilerledikçe büyümesi durumu olup tedavisi hastanın ve prostatın durumuna göre değişkenlik gösterir

makaleyi incele