Prolaktin yüksekliği ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yüksek prolaktin seviyelerinin daha büyük sinirlilik, anksiyete, düşmanlık, öfke ve saldırganlık ile ilişkili olacağı yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Ancak bu ruh değişikliği herkeste aynı şekilde görülmeyebilir. Hatta kimi bireylerde böyle bir değişiklik hiç olmayabilir, bu tamamen prolaktinin yükseklik derecesi, kullanılan ilaçlar ve kişinin altta yatan diğer hastalıklarıyla ilişkili olabilir.

Yüksek prolaktin kadınlarda yumurtalıkların ve erkeklerde testislerin işlevine müdahale edebilir, östrojen seviyesinin azalmasına neden olur.  Buna hipogonadizm denir ve infertilite, düşük enerji, sıcak basması, cinsel işlev bozukluğu ve ruh hali değişikliklerinin yanı sıra kemik kaybı ve kırık riskine neden olabilir. Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda düşük östrojenin diğer belirtileri arasında hirşutizm yani; akne, kıllanma artışı veya vajinal kuruluk bulunur.

Prolaktin anne sütü üretimi için gerekli olmasına rağmen, aynı zamanda yağ dokusunu ve vücudun metabolizmasını da etkiler. Çalışmalar, hamile olmayan veya emzirmeyen kadınlarda, erkeklerde artan prolaktin seviyesinin, kilo alımına neden olabilecek yağ metabolizmasını azaltabileceğini göstermiştir.

Yetişkin hastalarda kilo alımı, hiperprolaktineminin sık görülen bir şikayetidir ve yüksek obezite prevalansı ile ilişkilendirilmiştir. Prolaktin seviyelerinin normalleştirilmesi kilo kaybına neden olur.

Bromokriptin, kabergolin gibi dopamin agonistleri, yüksek seviyelerde prolaktin için en yaygın tedavidir. Bu ilaçlar beynin yüksek prolaktin seviyelerini kontrol etmek için dopamin üretmesine yardımcı olur. Prolaktinoma tümörlerini de küçültebilirler.

Kabergoline, diğer yaygın prolaktinoma ilaçlarından daha hafif yan etkileri olan daha yeni bir prolaktinoma tedavisidir. Bromokriptin de dahil olmak üzere diğer tedavilerden ciddi yan etkilerle karşılaşırsanız doktorunuza bildirin.

Yüksek prolaktin seviyeleri, memeden süt gelmesini (galaktore) ve göğüs hassasiyetini (meme ağrısı, ağırlık hissi gibi) içerir. Bu belirtiler kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Yüksek prolaktin seviyeleri, bu bezleri kontrol eden hormonlara müdahale ederek yumurtalıkların veya testislerin işlevini de etkileyebilir.

Yüksek prolaktin seviyeleri östrojen ve progesteron gibi diğer hormonların normal dengesine müdahale eder. Bu yumurtlamayı (ovulasyon evresi) değiştirebilir veya durdurabilir. Ayrıca düzensiz veya kaçırılmış periyotlara da yol açabilir. Yani adet düzensizliği, gecikmesi veya uzun süre adet olamama gibi sorunlara sebep olabilir. Bazı kadınlar ise hiçbir semptom olmadan yüksek prolaktin seviyelerine sahiptir.

Orta-yüksek prolaktin seviyeleri, saç dökülmesine neden olablilir. Bu sonuçlar, sadece yüksek dozlarda prolaktin ile insan kıl folikülleri üzerinde inhibe edici bir etki ile desteklenmektedir. Hiperprolaktinemilerle ilişkili olarak tarif edilen saç dökülmeleri, büyük olasılıkla ciddi bir hiperprolaktinemiye veya diğer eşlik eden endokrinolojik ve genetik bozukluklara bağlıdır, çünkü bunlar esas olarak PCOS (polikistik over sendromu), hirsutizm veya diğer androjenizasyon belirtileri ile kombinasyon halindedir.

Prolaktin yüksekliği ile İlgili Makeleler

Prolaktin Yüksekliği

Kadınlarda östrojen, erkeklerde ise testosteron düzeyini düşüren propaktin yüksekliğinin sebep olduğu hiperploraktinem tedavisinden yükselmenin sebebine göre tedavi uygulanır.

makaleyi incele