Popo Kaldırma

Popo kaldırma yöntemi kalçanın boyutunu veya şeklini değiştirmek için tasarlanmış bir kozmetik cerrahi prosedürdür.

Popo Kaldırma Nedir?

Herkes yuvarlak ve şekilli kalçalara sahip olmak ister ancak herkes istenilen şekilli vücuda sahip değildir. Vücut şeklini belirleyen pek çok etken bulunmaktadır. Bunlardan en önemli olanı genetik faktörlerdir. Bazı insanlar genetik olarak düz, belirsiz ve düşük kalçalara sahiptir ancak bu tip kalçalar orantısız ve estetik olmayan bir görünüme neden olmaktadır. Pek çok kişi günümüz estetik anlayışına uygun bir görünüm kazanmak için estetik yöntemlere başvurmaktadır. Popo kaldırma estetiği ise en çok tercih edilen estetik uygulamalarından birisi olarak bilinmektedir. 

Kalça Kaldırma Yöntemleri

Kalça dikleştirme ve biçimlendirme isteğiyle cerrahlara başvuran hastalar için öncelikle bir ön değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirme ile hastanın poposunda ne gibi sorunların olduğu incelenmektedir. İnceleme sonucunda şekil bozukluğu ya da sarkma olduğuna karar verilmektedir. Verilen karara yönelik bir tedavi uygulanmaktadır. Günümüzde kalça dikleştirme için üç estetik yöntemi bulunmaktadır. Bunlar yağ enjeksiyonu, protez ve dolgu maddeleri ile popo kaldırma ameliyatıdır. 

Brazilian Butt Lift – BBL (Popoya Yağ Enjeksiyonu)

Kalça dikleştirme estetikleri arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Yağ enjeksiyonu işlemi karın, bel, sırt ve basen bölgesinden alınan yağların popoya enjekte edilmesiyle gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle hem fazla yağlardan kurtulmak hem de şekilli bir popoya sahip olmak açısından avantajlı bir yöntem olarak bilinmektedir. Santral vücut şekillendirme operasyonudur. Yani yapılan işlem ile bel, popo ve üst bacaklar yeniden şekillendirilmektedir. Radikal bir popo dikleştirme yöntemi olmadığı için genellikle 2. operasyon ile tekrar yağ enjeksiyonu yapılması tavsiye edilmektedir. 

Operasyonun süresi genellikle 2 – 3 saat olmakla birlikte bu süre, alınacak yağ miktarı ve uygulanan liposuction yöntemine göre değişiklik göstermektedir. İşlem sonrasında hastanın 1 ay boyunca korse kullanması gerekmektedir. Bunun nedeni ameliyat bölgesinde şişme ve ödem oluşmasını engellemektir. Hastanede 1 gece kaldıktan sonra hasta taburcu olmaktadır. 3 – 5 gün içinde de günlük hayatına dönebilmektedir ancak bu popoya yağ enjeksiyonunu tercih edecek kişilerin bilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar aşağıda belirtilmiştir;

 • İşlem genel anestezi altında yapılmaktadır.
 • İşlem sonrası süreç ağrılı geçmektedir ancak bu ağrılar ağrı kesiciler kullanılarak geçirilebilmektedir.
 • Kalıcı bir yöntem değildir. İşlem sonrasında 1 – 2 yıl içinde enjekte edilen yağın bir kısmı erimektedir.
 • Genellikle enjekte edilen yağın %40 - %60’ı kalıcı olmakla birlikte bu oran kişinin vücut kimyasına göre değişmektedir.
 • 2 yıl sonra işlemin tekrarlanması halinde elde edilen sonucun daha kalıcı olduğu bilinmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası bazı hususlara dikkat etmek, iyileşme sürecinin daha verimli geçmesini sağlamaktadır. Brazilian Butt Lift ameliyatından sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

 • Ameliyattan sonra 3 gün banyo yapılmamalıdır.
 • 4 – 6 hafta uzun süre suyun içinde durulmaması gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında 1 ay boyunca korse giyilmesi gerekmektedir.
 • Ameliyat sonrası 3 gün istirahat edilmeli, ağır işler yapılmamalıdır.

Silikon Protezle Popo Estetiği

Özellikle vücutta yağ enjeksiyonu işlemi için yeterli yağ bulunmadığı durumlarda başvurulan bir kalça kaldırma operasyonudur. Protez vücuttan çıkarılmadığı sürece kalıcı olan bir uygulamadır. Yapılan araştırmalar sonucunda kullanılan protezlerin insan sağlığını olumsuz etkileyen bir yanı olmadığı görülmüştür. 

İşlem kuyruk sokumundan küçük bir kesi atılmasıyla başlamaktadır. Kesi atıldıktan sonra popo kaslarının içine silikon popo protezleri yerleştirilmektedir. Protezlerin yerleştirilmesiyle özellikle poponun üst kısmı dolgun bir görünüme kavuşmaktadır. İşlem genel anestezi altında yapılmakta ve yaklaşık 2 saat sürmektedir. Ameliyat için kesiler kuyruk sokumuna atılmaktadır. Bu nedenle ameliyattan sonra gözle görülür bir iz olmamaktadır.  

Protezle popo estetiği ameliyatı, çok kilo vermiş ve vücudunda sarkmalar meydana gelmiş kişilerce sık sık tercih edilmektedir. Bu durumdaki hastalarda ameliyat sırasında sarkan deri fazlası vücuttan ayrılmaktadır. 

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

 • Ameliyattan sonra 3 – 4 hafta boyunca korse giyilmesi ödem ve şişliklerin önüne geçilmesi için önemlidir.
 • Ameliyat sonraki birkaç gün ağrılı geçebilir. Ağrı kesicilerle bu ağrılar kontrol altına alınabilir.
 • Ameliyattan sonra erken dönemde oturup kalkarken zorluk çekilebilir. 2 hafta boyunca kalça üzerine oturma ve yatma yoluyla doğrudan baskı uygulanmaması gerekmektedir.
 • Ameliyattan sonra morluk ve ödem oluşması normaldir ancak bu şikayetler 4. hafta itibariyle ortadan kalkmaktadır.
 • İlk iki hafta ağır spor ve iş yapılmamalıdır. İkinci haftadan sonra tüm aktivitelere geri dönülebilir.
 • Ameliyatta kendiliğinden eriyen estetik dikiş kullanıldığı için bir dikiş alma işlemi yapılmamaktadır.
 • Ameliyattan sonra 3. gün itibariyle banyo yapmaya başlanabilmektedir.
 • Ameliyattan sonra 5. gün itibariyle günlük hayata dönülebilmektedir.
 • Ameliyattan sonra 1. hafta, 1. ay ve 6. ayda kontroller olacaktır. Kontrol randevularının aksatılmaması gerekmektedir.

Ameliyatsız Dolgu ile Kalça Büyütme

Ameliyatsız dolgu ile kalça büyütme işlemi genellikle anestezi almak istemeyen ve vücudunda herhangi bir yara izi oluşmasını istemeyen kişilerce tercih edilen bir işlemdir. Cerrahi uygulamalar kullanılmadan popo hacmi yağ ve dolgu maddeleri kullanılarak büyütülmektedir. Ameliyatsız dolgu ile kalça büyütmek için iki yöntem bulunmaktadır. Biri, kişinin kendi vücudundan elde edilen dolgu maddesinin ilgili bölgeye transfer edilmesiyle yapılmaktadır. Diğeri ise poliamid dolgu maddesi kullanılarak yapılmaktadır. 

Sıklıkla tercih edilen bu kalça büyütme yöntemine aquafilling adı verilmektedir. Bu işlemler lokal anestezi altında klinik ve hastane ortamında yapılmaktadır. İşlem süresi 30 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. İlgili bölgenin lokal anestezi ile uyuşturulmasından sonra ince iğne ya da kanüller yardımıyla dolgu maddeleri enjekte edilerek popoya istenen şekil verilmektedir. Aquafilling, temelinde su olan bir jel olduğu için vücudun uyum sağlaması kolaydır ve kısa sürmektedir. Yağ enjeksiyonu ile kalça büyütme işleminin kalıcılığı 2 – 3 yıl olarak bilinirken, aquafilling için bu sürenin 5 – 8 yıl arasında değiştiği bilinmektedir. 

İşlem Sonrası İyileşme Süreci

 • Yapılan dolgu uygulaması sonrası 3 – 6 hafta korse kullanılması gerekmektedir.
 • İşlem sonrasında ilk haftalarda oturup kalkarken dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunlar doktor tarafından kişiye açıklanmaktadır. Bu hususlara uymak poponun istenen şekli alması için önemli rol oynamaktadır.
 • İşlemden sonra 3 ay boyunca popo ve kalçada şişlik görülebilmektedir. Bir süre sonra şişlikler azalır ve 6. ayda kalça alması gereken şekli almaktadır.
 • İşlemden sonra ağır olmayan egzersizler yapılabilir. 1. ay itibariyle tüm spor aktiviteleri yapılabilmektedir. 

Kalça Dikleştirme Estetiği

Fazla kilo vermiş kişilerin vücutlarında sarkmalar meydana gelmektedir. Kalça dikleştirme estetiği fazla kilo kaybı nedeniyle ya da genetik olarak sarkmış durumdaki kalçaların dikleştirilmesi için yapılan ameliyatlardır. Kalça bölgesinde fazlalık olan deri ve yağ dokusu cerrahi tekniklerle alınmaktadır. Vücutta bırakılan doku da gerilerek kalçaya istenen şekil verilmektedir. İşlem kişiye göre değişmekle beraber 1 – 2 saat sürmektedir. Hastanın 1 gece hastanede kalması gerekmektedir. 

Kalça Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Kalça dikleştirme estetiğinin uygulama aşamaları aşağıdaki gibidir;

 • Ameliyat öncesinde ulaşılmak istenen kalça görünümü tasarlanır.
 • Genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır.
 • Sarkmış deri ve yağ dokuları özel bir cerrahi teknik kullanılarak vücuttan ayrılır.
 • Eğer gerek görülürse yağ transferi yapılabilir ya da silikon kullanılabilir.
 • Geriye kalan deri gerilerek operasyon sonlandırılır.
 • Gerek duyulması halinde farklı estetik uygulamalar ile kombinlenebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Ameliyattan sonra hasta birkaç gün boyunca yüzüstü ya da yan yatmalıdır.
 • Ameliyattan sonra kalçada ödem ve şişlikler meydana gelmektedir. Bu ödem ve şişliklerin minimum seviyede görülmesi için 3 – 4 hafta kadar korse kullanılması gerekmektedir.
 • Ameliyattan sonra 3. gün itibariyle banyo yapılabilir.
 • Ameliyattan sonra 5. günden itibaren günlük hayata dönülebilir.  
Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Popo Kaldırma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalça dikleştirme ameliyatından sonra kalıcı bir iz oluşur mu?

Ameliyattan sonra bir iz oluşmaktadır. Ancak kesi atılan yerler poponun üst oluğuna ya da alt oluğuna gizlenmektedir. Bu nedenle iz belli belirsiz olmakla birlikte gerekli bakımlar yapılarak minimuma indirilebilmektedir.

Dr. Deniz Gölgeli

Ameliyatsız popo büyütmenin avantajları nelerdir?

Ameliyatsız popo büyütmenin pek çok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi cerrahi müdahale yapılmaması ve genel anesteziye ihtiyaç duyulmamasıdır. İşlem sonrasında kişinin günlük hayatına dönebilmesi, işlemin dokunmakla anlaşılamaması, kanül ile yapıldığı için ve kesi atılmadığı için iz kalmaması da öne çıkmaktadır.

Dr. Deniz Gölgeli

Kalça estetiği ve kalça büyütme ameliyatlarından geri dönüş yapılması mümkün mü?

Kalça estetiği ve kalça büyütme ameliyatlarından sonra geri dönüş mümkündür. Brazilian Butt Lift operasyonundan sonra liposuction yapılarak yağlar geri alınabilmektedir. Protezler de kısa bir ameliyatla vücuttan çıkartılabilmektedir.

Dr. Deniz Gölgeli

Brazilian butt lift ameliyatı için kimler uygundur?

Vücut şeklini belirleyen pek çok etken bulunmaktadır. Özellikle genetik olarak şekilsiz bir poponun şekil alması için brazilian butt lift radikal bir çözümdür. Kalça, bel ve uyluklarının şekillenmesini isteyen herkes bu ameliyat için uygundur.

Dr. Deniz Gölgeli