Pms ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

PMS dönemini atlatmak için önemli şey PMS dışında da geçerli olacak olumlu yaşam tarzı değişiklikleri başlatmak ve buna göre alışkanlıklar kazanmaktır. Diyet en önemli faktör olup, karbonhidrat alımı, tuz tüketimi, paketlenmiş gıdalar, şekerli, yağlı, ağır gıdalar, kızartmalar, fast food, gazlı içecekler, kremalar, tatlılar, çikolata ve kakao sınırlandırılmalıdır. Protein alımı ve sağlıklı karbonhidrat alımı arttırılmalı ve günde en az 1.5 litre su tüketilmelidir. Bunların yanı sıra egzersiz ve spor alışkanlığı kazanmak hem sağlıklı yaşam hem PMS için en doğal ve en olumlu tedavi yöntemidir. 

Yaşam tarzı değişiklikleri çözümde yetersiz kaldıysa, antidepresanlar, özellikle de SSRI grubu olmak üzere, PMS için günümüzde kabul edilen en etkin tedavi yöntemidir. Antidepresanlar mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalı, asla rastgele bırakılmamalı ve yan etkileri olması durumunda hekime başvurulmalıdır. 

Yumurtlamaya bağlı oluşan PMS’i durdurmanın yollarından biri doğum kontrol hapı kullanarak hastalığın önüne geçmektir. Doğum kontrol hapları herkese uygun değildir, hekim belirli kriterleri karşılamanız ve çocuk isteğiniz olmaması durumunda bu tedaviyi önerebilir. Düzenli kullanılmaları ve rastgele bırakılmamaları, bu haplar için de olmazsa olmaz bir koşuldur.

Bütün bunların yanında bu dönemi yalnızca hafif bedensel yakınmalarla ve ödemle geçiriyorsanız, NSAİD’ler yani antiinflamatuar ilaçlar (ibuprofen gibi) faydalı olabilir. Spironolakton gibi diüretik etkili ilaçlar da aşırı ödem durumunda faydalı olacaktır.

PMS döneminde hamile kalmak mümkündür. Adet döngüsü 4 haftadan oluşur. Döngünün ilk günü adet kanamasının ilk günü olarak alınır. Yani, döngünün 13-14-15. günleri yumurtlamanın (ovülasyon) en sık görüldüğü ve gebe kalmaya en uygun günlerdir. PMS ise yaklaşık olarak 4. Haftaya tekabül eder. Bu durumda olasılığı kısmen düşük olsa da korunmasız ilişki varlığında gebe kalınabilir. Bunun pek çok sebebi vardır. Örneğin; sperm hücrelerinin ortalama yaşam süresi uzun olabilir, o ay farklı bir tarihte yumurtlanmış olabilir veya normalde her ay 1 yumurtalıktan yumurta atılırken o ay 2 ayrı yumurtalıktan da yumurta atılmış olabilir. Özetle, adet kanaması dahil döngünün her aşamasında gebe kalınması ihtimal dahilindedir.

Pms ile İlgili Makeleler

PMS

Kadınlarda adet öncesi görülen PSM rahatsızlığı, günlük aktiviteleri olumsuz bir şekilde etkileyen bir sendrom olup en önemli tedavisi hastanın yaşam tarzında değişikliklere gitmektir.

makaleyi incele