evim.com

Plexr Nedir?

Plexr, lazer ile tedavi uygulayan, uygulandığı bölgede bulunan azot ve su buharını maddenin 4. hali olan plazma haline getirir ve bu plazma yardımı ile tedaviyi gerçekleştirir.

Plexr, lazer ile tedavi uygulayan ve maddenin 4. halini yani plazmayı kullanan İtalyan üretimi bir cihazdır. Cihaz, uygulandığı bölgede bulunan  azot ve su buharını plazma haline getirir ve bu plazma yardımı ile tedaviyi gerçekleştirir. Plexr aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılabilir:

 • Akne tedavisi,
 • Leke tedavisi,
 • Göz kapağı tedavisi,
 • Dövme sildirme,
 • Çatlak,
 • Siğil,
 • Yara izi tedavisi

Sayılan durumların haricinde cilt üzerinde oluşan pek çok farklı deformasyon için de bu cihaz kullanılabilmektedir. Cihaz genellikle estetik alanında kullanıldığından dolayı bazı estetik merkezlerinde bu tedaviyi almak mümkün olmaktadır. İşlemi uygulayacak olan kişinin alanında uzman olduğundan emin olunmalıdır ve işlem öncesinde kaç seans gerektiği de net bir şekilde konuşulmalıdır. Cihaz, uygulandığı bölgenin dışına veya etrafına etki etmemektedir. Tamamen uygulandığı bölge üzerinde oluşturduğu enerji ile tedaviyi sağlar.

Plexr Lazer Tedavisi Nasıl Yapılır?

Amaç plazma enerjisinin kullanılarak cildin sorunlu bölgesindeki durumun yok edilmesi ve bölgede yeni hücre ve doku oluşumunu sağlamaktır. İşlem, tedavi gerektiren bölgeye enerji uygulanması ve buradaki hücrelerin buharlaştırılarak yok edilmesini temel almaktadır. İşlemin uygulanma aşamaları aşağıdaki gibidir:

 • Tedavi edilecek olan bölgenin sterilize edilmesi ve gerekli solüsyonlar ile temizlenmesi,
 • Lokal anestezi için gerekli krem veya solüsyonların sürülmesi,
 • Cihazın cildin sorunlu bölgesine getirilerek tedavinin gerçekleştirilmesi

Cihaz pek çok alanda tedavi etkinliği gösterebildiği için işlemin bölgelere göre farklı uygulanma şekilleri olabilmektedir. Özellikle göz kapağı tedavisinde göz hassas bir bölge olduğundan dolayı hastanın gözünün korumaya alınması gerekebilir.

Plexr Göz Kapağı Estetiği

 • İşlem ortalama 30 dakika sürmektedir. 
 • Operasyon öncesinde hastanın herhangi bir hazırlık yapması gerekmez ve hasta operasyon sonunda günlük yaşantısına dönebilir. Yani işlem sonrasında direkt olarak taburcu olabilir. 
 • İşlem esnasında yaşa bağlı veya dış etkenlere bağlı olarak şişmiş veya sarkmış olan göz kapağındaki deriye odaklanılır. 
 • Deri üzerine uygulanacak olan cihaz, bölgedeki hücrelerin yenilenmesini sağlar. 
 • Yenilenen doku ile hasta göz kapağı problemlerinden sadece birkaç seansta kurtulabilir. 
 • İşlem esnasında gözün korumaya alınması gerekmektedir.  

Plexr Leke Tedavisi

Cildin sorunlu bölgesinde birkaç seans arka arkaya uygulanması gereken plexr tedavisi, lekeli bölgedeki hücrelerin plazma enerjisi ile buharlaşmasını sağlar. Bu sırada bölgedeki yeni hücre oluşumu çoktan başlamış olur ve hastanın cilt üzerindeki lekelerden kurtulması sağlanır. Aynı işlem plexr ben tedavisi esnasında da uygulanmaktadır.

Cihazın ana mantığı sorunlu bölgenin yenilenmesini sağlamaktır. Bu sebeple tüm bölgelere benzer yöntemler ile uygulanır. Fakat göz ve göz çevresinde uygulama farklılıkları görülebilir. Aynı zamanda tedavi edilecek bölgenin türüne ve yerine bağlı olarak seans sayısında da değişim gözlemlenebilir. Ben tedavileri leke tedavilerine göre daha uzun sürebilir.

Plexr Öncesi Sonrası 

Plexr leke tedavisi yaptıranlar ile plexr göz kapağı yaptıranlar arasındaki en büyük fark seans sayısıdır. İşlemlerin öncesinde tüm hastalarda belirtiler ve şikayetler aynı şekilde seyreder. Aşağıdaki durumlar genellikle işlem uygulanan  durumlardır:

 • Göz bölgesinde şişlik,
 • Göz torbaları,
 • Göz kapağının gözün üzerine binmesi,
 • Yüzde aşırı lekelenme,
 • Yüzde akne,
 • Göbek deliğinde büzüşme,
 • Cilt üzerinde yaralar

Tüm bu belirtiler hastalarda ciddi özgüven eksikliğine sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple işlem öncesi hastalarda kaygı ve anksiyete görülmektedir. Hastalar, durumlarının tedavi edilebilmesi için sabırsızlansalar da net sonuç ilk birkaç seansın tamamlanmasından sonra ortaya çıkartılabilmektedir. Bu sebeple işlem öncesindeki görüntü ilk işlemin hemen ardından giderilemez.

İşlem sonrasında hastalarda yüksek oranda özgüven artışı görülmektedir. Hasta cildinin herhangi bir bölümünü saklamadan daha özgür ve rahat bir şekilde hareket edebilir. Aynı zamanda işlem bölgesinde de tam iyileşme sağlandığı takdirde hiçbir iz veya belirti kalmayacaktır. Bu sebeple hasta kendisini estetik açıdan da daha rahat hissedecektir.

Plexr Uygulaması İyileşme Süreci

Tedavi tek seans ile tamamlanamayabilir. Zaman zaman 8-9 seansa kadar uzatılabilir. Tedaviden sonra hastanın cildinde kabuklanma görülebilir ve bu durum normal karşılanır. Kabuklanmanın ilk haftanın sonunda tamamen geçmiş olması gerekmektedir. Tedavi bölgesinde kabuklanma olması durumunda bu kabuklara el ile müdahaleden kaçınılmalıdır. Kabuklar kuruyarak kendileri dökülmelidirler. İşlem sonrası hafif bir yanma ve karıncalanma olabilir ancak 1-3 gün içerisinde geçer. İşlem sonrası bölgenin tamamen iyileşmesi ortalama 4 haftayı bulabilmektedir ve herhangi bir iz kalmadan hastanın istediği sonuç elde edilmektedir. İşlem sonrası tam iyileşme gerçekleşene dek hastanın tedavi bölgesinde nemlendirici kremler sürmemesi gerekmektedir. Dikkat edilebilecek diğer durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Antibiyotik içeren ilaçlar kullanılabilir,
 • Yüze güneş korumalı fondoten uygulanabilir,
 • Alkol içeren cilt temizleyicilerinden uzak durmak gerekir,
 • Yüzü saf ve kalıp sabun(pH nötr) ile yıkamak gerekir

Tüm bunlara dikkat edildiği takdirde son derece rahat bir iyileşme süreci geçirmek mümkündür. İyileşme sonrasında ciltte herhangi bir iz kalması veya komplikasyon ile karşılaşılması halinde uzmanlar ile iletişime geçmek gerekir.

Makaleyi faydalı buldun mu?
0
0
Makeleyi Paylaşın

Plexr ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Plexr tedavisi, vücudun pek çok farklı noktasına uygulanabilmektedir. Plexr fiyatları ise işlemin uygulanacağı bölge sayısı ve bölgenin boyutu ile doğrudan alakalıdır. İşlemin gerçekleştirildiği sağlık kuruluşu ve işlemi gerçekleştiren uzman doktorun fiyat politikaları da değişkenliklere sebep olmaktadır. Plexr fiyatları hakkında net bilgilere ulaşmak için ilgili sağlık kuruluşundan randevu alınarak tedavi süreci planlanmalıdır.

Plexr sonrası hastanın ekstra şeyler yapması gerekmez. Sadece cildin alkollü ürünlerden uzak tutulması, oluşan kabuklara dokunulmaması ve bölgenin güneşten uzak tutulması gerekir. Bunun haricinde hastanın bol miktarda su içmesi bölgedeki yeni hücre oluşumunu olumlu yönde etkileyecektir.

Pleaxr yaptıranlar genellikle anestezi etkisi altında olduklarından dolayı herhangi bir ağrı veya acı hissetmemektedirler. Tedavi esnasında hasta, cildinde düşük miktarda ısı hissedebilir fakat bu ısı yakıcı değildir bu sebeple hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeyecektir. Plexr sonrası ise cilt üzerinden hafif hassasiyet oluşabilir ancak bu durum normaldir.