Pelvikaliektazi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İdrarın tekrar böbreğe kaçması, üst idrar yolu ve böbrek arası bağlantının dar olması, böbrekte kesişim noktalarında meydana gelen tıkanıklıklar gibi etmenler anne karnında bebeğin böbreğinde büyüme yapar. Bu nedenle en kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir.

Anne karnında böbrek büyümesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak en önemli neden olarak bebeğin amniyon sıvısının olması gerekenden daha az olması yatabilmektedir. Eblette bu bebekten bebeğe de değişmektedir.

İdrar yolları ve mesane ile böbreklerde meydana gelen pelvikaliektazi birçok çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle grade 1 pelvikaliektazinin kişide görülmesi böbreğin büyümesinin başlangıç düzeyinde olduğunu göstermektedir ve endişe edecek bir durum yoktur. Yine de belirli aralıklarla kontrole gidilmesinde yarar vardır.

Grade 2 pelvikaliektazi ise böbreklerin büyümesinde orta derecede bir büyüklük olduğunun göstergesidir. Ancak grade 1 pelvikaliektaz gibi ciddiye alınmayacak bir durum değildir. Bu yüzden de mutlaka bir doktora görünmedir.

Sünnet ile böbrek fonksiyonlarının hiçbir ilgisi yoktur. Bu inanış tamamıyla yanlıştır. Sünnetten sonra pelvikaliektazi oranında hiçbir değişim yaşanmaz.

Pelvikaliektazi ile İlgili Makeleler

Pelvikaliektazi

Pelvikaliektazi, özellikle bebeklerde görülen böbrek fonksiyonlarında meydana gelen gelişimsel bir problemdir. Dengeli beslenme, diyaliz, böbrek nakli ve cerrahi işlemle tedavi edilebilir.

makaleyi incele