Parkinson ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Parkinson hastalığı genellikle ilerlemiş yaşlarda görülür ve parkinson yavaş ilerleyen belirtileri kişiden kişiye göre değişen bir hastalıktır. Hastalığın evresine göre kimileri yürümekte çok fazla zorluk çekmezken kimileri tekerlekli sandalyeye bağımlı kalabilir. Yani önemli olan hastalığın ne kadar ilerlediğidir. Parkinson hastalığı ölümcül bir hastalık değildir. Fakat yürümekte zorluk çeken insanlar, yeterli önlem alınmamışsa düşerek kendine zarar verebilir. Yani hastalığın belirli belirtileri, hastaya dolaylı yoldan tehdit oluşturabilir.

Parkinson hastalığında genellikle 50 ila 60 yaşından sonra belirtiler görülmeye başlanır. Yaş ilerledikçe de hastalık riski artar. Gençlerde ve çocuklarda görülme olasılığı düşüktür.

Çoğu hastalıkta olduğu gibi parkinson hastalığında da genetik yatkınlığın yeri vardır. Fakat kalıtsal parkinson vakaları nadirdir. Genetik, genç başlangıçlı parkinson hastalarında daha büyük öneme sahiptir. Araştırmacılar daha genç yaşta parkinson hastalığına neden olabilecek veya hastalığa yakalanma riskini artırabilecek genler keşfettiler. Fakat her hastada genetik etkilidir diyemeyiz. Ailesinde daha önce parkinson görülmemiş kişilerde de parkinson hastalığı görülebilir.

Parkinson hastalığı, uzun bir süreç sonucunda meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu nedenle en fazla ileri yaşlarda görülür. Fakat Parkinson hastalığı nadir de olsa, gençlerde de görülebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre, gençlerde hastalığın görülme oranı %5 ile %10 arasındadır.

Parkinson hastalığının sebebi kesin olarak bilinemediği için kesin olarak da bir tedavisi yoktur. Ancak hastalığın belirtileri için birtakım tedavi metotları uygulanır ve bu tedavilerin yaşam boyu uygulanması gerekir.

Parkinson ile İlgili Makeleler

Parkinson

Parkinson hastalığı, dopamin üreten beyin hücrelerinin ölümü sonucu gerçekleştiği düşünülen nörolojik bir hastalık olup, tedavisi; ilaç ve cerrahi tedaviyi içerir.

makaleyi incele