Pankreas iltihabı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kronik pankreatit gelişen hastalarda uzun yıllar boyunca görülen pankreas iltihabı ve uzun süre alkol kullanımına bağlı olarak pankreasın aldığı hasar artacak ve hastada pankreas kanseri gelişebilecektir. Ancak pankreas kanserinin bazı belirtileri pankreas iltihabı ile karışabileceğinden hemen karar vermek yerine ileri tanı yöntemlerine başvurulmalıdır.

Kronik pankreatit pankreasta geri dönüşü olmayan hasarlar meydana getirir. Bu nedenle tedavide pankreasın tekrar eski haline dönmesi beklenemez. Ancak gelişen belirtilerin ve hastalığın iyileşmesi hastalığın kaynağına, şiddetine, hastanın yaşına, alkol kullanma durumuna bağlıdır. Erken tanı ve tedavi ile başarı şansı arttırılabilir.

Pankreas iltihabının tekrarlanmasına birçok sebep neden olabilir. Bu nedenlerin tedavisine önem verilmelidir. Safra taşları, yeniden alkol kullanımına başlanması, aşırı yağlı beslenilmesi ve benzeri birçok durumda tekrar etme riski olabilir.

Pankreas iltihabı bölgesel ve sistemik etkileri nedeniyle hastada ciddi ölüm riski meydana getirebilir. Hastanın ölümüne en sık yol açan sebep sepsis olarak adlandırılan kana iltihap etkenlerinin karışması olayıdır. Bunun yanında kalp, akciğer, böbrek ve karaciğer gibi organları etkilemesi neticesinde de hastanın ölümüne neden olabilir.

Pankreas iltihabı ile İlgili Makeleler

Pankreas İltihabı

Pankreatit yani pankreas iltihabı, pankreas organında meydana gelen bazı faktörlerden dolayı iltihap oluşması olayı olup iltihap türüne göre tedavi uygulanır.

makaleyi incele