evim.com

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Hakkında

Adres:

Cumhuriyet Mah Ebulfeyz Elçibey Cad No 64 / Adana

Yol tarifi, adresi nerede?

Hastanelerin ortopedi ve travmatoloji bölümleri, tıpta lokomotor sistem olarak tanımlanan kas ve iskelet sisteminde meydana gelen hastalıklar ile ilgilenmektedir. Kas ve iskelet sistemi hastalıklarının teşhis, takip ve tedavi süreci ortopedi ve travmatoloji bölümlerinde yapılmaktadır. Ortopedi ve travmatoloji bölümünde çalışan uzman hekimler ortopedist unvanını almaktadır. 

Ortopedi ve travmatoloji bölümü, fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü ile koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Ortopedi bölümünde uygulanan tedavilerin ardından hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon birimine sevk edilmektedir. Böylelikle kas ve iskelet sistemindeki hastalıkların iyileşmesi takip edilmekte, hastaların yaşam kalitesi ve hareket kabiliyetleri de önemli ölçüde artırılmaktadır. Bunun yanı sıra ortopedi ve travmatolojiye gelen hastaların şikayetleri yaralanmalara neden olmuşsa veya diğer organların da zarar görmesi söz konusuysa bölüm, göğüs cerrahisi ve plastik cerrahi gibi farklı birimlerle de iş birliği yapmaktadır. 

Bu bölümde hastalıkların tedavisi cerrahi teknikler kullanılarak ya da ameliyatsız (konservatif tedavi) yöntemleri ile yapılmaktadır. Hastalığın tedavisinin nasıl olacağına, hastanın durumuna göre uzman hekim karar vermektedir.

Ortopedi ve travmatoloji bölümünde uygulanan tedavilerden bazıları; ilaç tedavisi, alçılama, atel ve sargı (hareket kısıtlama) tedavisi, soğuk uygulamalar, lazer tedavisi, protez uygulamaları, ortopedi cerrahisidir.

Ortopedi ve travmatoloji bölümünde kullanılan cerrahi teknikler, açık ya da kapalı ameliyat yöntemleri ile yapılabilmektedir. Bir organın geçirilen hastalık sonucunda tamamen kesilmesi, yaralanma ya da farklı nedenlerle kopan bir dokunun onarılması, parçalı kırıklarda bölgenin onarılması ve kemiklerde oluşan tümörlerin çıkarılması ortopedi ve travmatoloji bölümünde cerrahi teknikler kullanılarak yapılmaktadır. 

Hizmetler:

Platin Ameliyatı, Kırık Kol Ameliyatı, Köprücük Kemiği Ameliyatı, Protez Diz Ameliyatı, Tendon Ameliyatı, Yürüme Analizi, Omurilik Daralması Ameliyatı, Aşil Tendonu Ameliyatı, Steroid Tedavisi, Bel Ameliyatı, Medikal Boyunluk, Ortolani Testi, Ayak Bandajı, Diz Kapağı Ameliyatı, Ortopedik Dizlik, Enfraruj, Bacak Ameliyatı, Diz Bandajı, Protez Ayak, Artroplasti, Epikondilit Bandı, El Bandajı, Kist Ameliyatı, Elektroterapi, İlizarov Metodu, Kemik Sintigrafisi, Hormon Tedavisi, Postür Analizi, Kemik Ölçümü, Floroskopi, Kinesio Bant, Çapraz Bağ Ameliyatı, Bacak Boyu Uzatma, Kuru İğne Tedavisi, Parmak Ameliyatı, Diz Ameliyat, Artroskopi, Antropometri, Diz Protezi, Menisküs Ameliyatı, Kalça Protezi, Ortopedik Tabanlık, Sırt Korsesi, TENS Cihazı, Proloterapi, Bel Fıtığı Ameliyatı, Prp, Homeopati

Hastalıklar:

Kalça çıkığı, Freiberg Hastalığı, Kienböck, Kemik Kisti, Tibia Kırığı, İç Varis, Slap Lezyonu, Boyun Kırılması, Dirsek Kırığı, Düğme İliği Deformitesi, Kostokondrit, Langerhans Hücreli Histiositoz, Omuz Yırtığı, Ön Çapraz Bağ Kopması, Osteonekroz, İçe Basma, Bel Kireçlenmesi, Ayak Bileği Kırığı, Osteitis Pubis, Kemik Veremi, Kubital Tünel Sendromu, Skafoid Kırığı, Omurga Kırığı, Golfçü Dirseği, Humerus Kırığı, Çıkık, Kol Kırılması, Osteoid Osteoma, Klinodaktili, Koksartroz, El Ağrısı, Gazlı gangren, Perthes hastalığı, Morton nöroma, Aşil tendonu kopması, Aşil tendiniti, Sinovit, Bankart lezyonu, Femur kırığı, Tenosinovit, İmpingement sendromu, Dizde sıvı kaybı, Diz kapağı kayması, Ewing sarkom, Çekiç parmak, Köprücük kemiği kırığı, Kondromalazi patella, Yel Girmesi, Ayakkabı Vurması, Omuz çıkığı, Kalça kırığı, Altı Parmaklılık, Osteosarkom, Septik artrit, Yumuşak doku zedelenmesi, Genu varum, Avn, Kaburga kırığı, Dupuytren kontraktürü, Bilek Ağrısı, Plantar fasiit, Osgood schlatter, Piriformis sendromu, Cam kemik hastalığı, Osteomyelit, Eklem faresi, Pes ekinovarus, Kaburga ağrısı, Tortikolis, Dirsek ağrısı, Duruş bozukluğu, Bursit, Kemik iliği ödemi, Gonartroz, Sağ kol ağrısı, Donuk omuz, Tendinit, Paget hastalığı, Boyun kireçlenmesi, Eklem ağrıları, Taraklı Ayak, Kol ağrısı, Çarpık bacak, Koltuk Altı Ağrısı, Ayak burkulması, Kulunç, Ayak ağrısı, Tetik parmak, Kas yırtılması, Ayak Bileği Ağrısı, Düz Taban, Ganglion kisti, Bel kayması, Kifoz, Halluks valgus, Kalça ağrısı, Kemik kanseri, Topuk ağrısı, Ayak Altı Yanması, Osteoartrit

Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları