Osteoartrit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kireçlenme rahatsızlığı eğer çok ileri düzeydeyse, kaybolan kıkırdak dokunun eski halini alması zordur. Ama kireçlenme tedavisinin en etkin yöntemi fizik tedavidir. Bunun başında egzersiz gelmektedir. Kuvvetlendirme egzersizleri ile birlikte uzay algısını geliştirecek proprioseptif (eklemlerin boşluktaki durumunu algılayabilme durumu) egzersizler kireçlenme tedavisinde çok sık kullanılmaktadır. Ama bu egzersiz tedavisi düzgün planlanmalı ve doğru kişilere doğru şekilde uygulanmalıdır. İltihabik bir durum gelişmediyse sıcak tedavisi kireçlenme vakalarında ağrının azaltılmasında sık kullanılmaktadır. Bunu dışında bantlama, PRP tedavisi ve ozon tedavisi de kireçlenme tedavisinde kullanılabilir. Kireçlenme hastalığında en ileri döneminde yani kemik dokunun bile hasar gördüğü durumda doktor diz, total kalça protezine başvurabilir. Yani cerrahi tedavisi de mevcuttur.

Evet, yapar. Mikrokalsifikasyonlar mamogrofi incelemesinde saptanan çok küçük kireç parçacıklarıdır. Bunlar mamagrofide dağınık tarzda görülebildiği gibi meme de belli bir bölgede de görülebilir. Bu kireçlenmelerin büyük kısmı iyi huyludur. Meme dokusu süt üreten bir organ olduğu için ve sütün içinde en fazla kalsiyum iyonu olduğu için bu kalsiyumun süt kanalları içinde donmasına bağlı olarak kireç parçacıklarını görebilmekteyiz. Fakat bazen meme kanserinin çok erken döneminde de bu kireç parçacıklarını görebilmekteyiz. Mamogrofi bu kireçlenmeler sayesinde erkenden saptamamızı sağlar. Hatta kanser olmadan in sutu kanser olarak adlandırılan kanserin başlangıç aşamasında erken tanı konmasını sağlar. Bu kanserde görülen kireçlenmeler diğer kireçlenmelere göre daha farklıdır. Bunun hem sayısı hem yoğunluğu hem yapısal özellikleri iyi huylulara göre daha farklıdır. Bu kireçlenmeler iyi incelenmeli ve gerekirse iğne biyopsisi yapılmalıdır.

Birçok eklemde görülebiliyor. En fazla diz ekleminde karşılaşmaktayız. Doktora çok sık başvurulmaktadır. Çömelerek yapılan işler bunun oluşmasında çok etkilidir. Diz ağrıları merdiven inip çıkarken çömelirken ağrılar artar. 

Kireçlenmenin sebebi yapılan hareketlerse (bağdaş kurmak, çömelmek) bu hareketlerin önüne geçmek gerekir. Vücut yükünü azaltmak, kireçlenmeyi engeller. Kireçlenmenin oluşma mekanizması kıkırdaktaki bozulmayla beraber sürtünmenin artmasıdır. Sürtünme kişinin hareketleriyle artar. Hareketleri kısıtlamak etkili bir durumdur (ama hareketsiz kalmak önerilmez). Ağır yük taşınıyorsa önlenir. Muayene olunmalı, tetkikler yapılmalı ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra doktorun önerisiyle iğne kullanılabilir. Uygun bir tedavi programıyla ağrı hafifletilip kliniği daha iyi bir hale getirilebilir.

Çeşitli fizik tedavi ajanları uygulanabilir. Hastalık derecesi erken evreyse ve çekilen diz grafilerinde eklem aralıkları müsaitse eklem içi hyaluronik asit de uygulanabilir. Eklem içi enjeksiyonlar yapılabiliyor. Hastanın ağrısı azalabilir ve hareket kabiliyeti artabilir.

Osteoartrit ile İlgili Makeleler

Osteoartrit

Eklemlerde oluşan yıpranma ve zedelenme gibi durumlarda görülen Osteoartrit (Kireçlenme) Hastalığı'nın tedavisinde ağrıları azaltmak için tedavi yöntemleri uygulanır.

makaleyi incele